Flagowa rodzina systemów nagłośnieniowych niemieckiego producenta firmy d&b audiotechnik SL zyskała nową serię. XSL, bo o niej mowa, to najmniejszy przedstawiciel rodziny oferujący jej wszystkie zalety w niezwykle kompaktowym rozmiarze.

Seria SL zasłynęła przełomową technologią, która zapewnia doskonałą kontrolę kierunkowości w pełnym paśmie, a także rozszerzoną wydajność niskich częstotliwości. System XSL obejmuje warianty dostosowane do instalacji i touringu. Wersja instalacyjne XSLi idealnie nadaje się do miejsc, w których występuje duża zależność między czytelnością dźwięku a zapotrzebowaniem na wysoką moc i wydajność w pełnym spektrum. Wersja mobilna XSL odpowiada na potrzeby najszerszej gamy aplikacji touringowych. Sprawdzi się zarówno jako system główny, jak i uzupełnienie serii GSL i KSL.

Moduły szerokopasmowe dostępne są w dwóch wersjach, jeśli chodzi o dyspersje horyzontalną, co pozwala na optymalne dobranie modelu do aplikacji. XSL8 oferuje dyspersje horyzontalną wynoszącą 80°, natomiast w XSL12 wynosi ona 120°. Z tą różnicą wiąże się także niewielka rozbieżność w maksymalnym poziomie SPL. Dla XSL8 wynosi on 141 dB a dla XSL 140 dB. Tak niewielka różnica świadczy o tym, że jest to prawdziwie unikalna konstrukcja pod względem wydajności. W sekcji LF zastosowano dwa przetworniki o średnicy 8” oraz dwa przetworniki 6,5” skierowane na boki. Jest to charakterystyczne dla serii SL rozwiązanie zapewniające niezwykłą kierunkowość modułu w zakresie niskich częstotliwości. Sekcja MF to jeden przetwornik 6,5” umieszczony w tubie. Za przetwarzanie wysokich częstotliwości odpowiedzialne są dwa jednocalowe drivery ciśnieniowe umieszczone w falowodzie. Pasmo przenoszenia modułu wynosi 60 Hz-18 kHz. Precyzyjną konfigurację klastra zapewnia zakres wyboru kąta pomiędzy modułami wynoszący 0-14° z dokładnością do 1°. Jeden moduł waży zaledwie 39 kg.

Wydajność a rozmiar

– Stosunek wydajności do rozmiaru systemu XSL nie przypomina niczego dostępnego na obecnym rynku nagłośnienia lub w ofercie d&b – mówi Werner „Vier” Bayer, menedżer produktu d&b. – W przypadku instalacji szerokopasmowa kontrola kierunkowości systemu drastycznie poprawia stosunek dźwięku bezpośredniego do pogłosu w przestrzeniach o krytycznym znaczeniu akustycznym. Krótko mówiąc, posprząta Twoje pomieszczenie! W przypadku urządzeń mobilnych niewielka powierzchnia i ulepszona jakość dźwięku są naprawdę cenne. To ogromny krok, naprawdę robi wrażenie.

Charakterystyczna kierunkowość

Matthias Christner, szef działu badań i rozwoju akustyki w d&b, dodaje: – Przystępując do projektowania tego produktu, byliśmy trochę sceptyczni co do tego, czy uda nam się osiągnąć charakterystyczną dla serii SL charakterystykę kierunkowości w tak kompaktowym formacie. Jesteśmy naprawdę zachwyceni, lekko oszołomieni i bardzo dumni, że tak dobrze działa. Naprawdę wierzę, że jakość dźwięku, dyspersja i klarowność zapewniane przez XSL staną na czele ewolucji, której wszyscy oczekujemy od mniejszych systemów w przyszłości.