Televic Confidea FLEX G4

Do niedawna systemy dyskusyjne obecne były w dużych salach konferencyjnych. Zadaniem takiego systemu było uporządkowanie przebiegu konferencji, dostarczenie sygnału z mikrofonów tłumaczom, a czasem także umożliwienie przeprowadzenia głosowania. W czasie pandemii sale konferencyjne przeniosły się do przestrzeni wirtualnej i to samo musiało stać się z systemami konferencyjnymi.

Najczęściej spotykany scenariusz to organizowanie spotkań hybrydowych, gdzie zamiast zbierać uczestników w jednej dużej sali, dzieli się ich na grupy i rozdziela do mniejszych pomieszczeń, głównie ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego dystansu społecznego. Coraz częściej słychać też, że spotkania prowadzone na odległość zostaną z nami już na stałe, stąd rozwiązania do efektywnego prowadzenia dyskusji z zachowaniem dystansu stają się po prostu koniecznością.

Televic Confidea FLEX G4

Pulpit Televic Confidea FLEX G4 to najnowszy członek rodziny bezprzewodowych rozwiązań konferencyjnych Televic. Zestaw składa się jedynie z trzech elementów – Access Point WAP G4, pulpitu FLEX G4 z wybranym mikrofonem i ładowarki CHG G4.

Televic od wielu lat dostarcza świetne rozwiązania konferencyjne, stąd nie dziwi, że w portfolio tego producenta pojawił się system dokładnie odpowiadający dzisiejszym wymaganiom. Confidea FLEX G4 to bezprzewodowy system konferencyjny, który szybko da się uruchomić w salach o dowolnej wielkości. System składa się z access pointu WAP G4, do którego bezprzewodowo podłącza się pulpit FLEX G4. W zestawie z tymi urządzeniami Televic dostarcza także ładowarkę baterii do pulpitów CHT G4, same baterie BP G4 i walizkę transportową FLEX TC. Przyglądając się pulpitowi, zauważyć można, że nie ma na nim wyróżników, czy jest on przeznaczony dla przewodniczącego czy dla delegata. To dlatego, że wszystkie funkcje urządzenia są konfigurowane w miarę potrzeb i wyświetlane na centralnie umieszczonym panelu dotykowym o przekątnej 5,2 cala z obsługą haptyki. Tradycyjnie nad wyświetlaczem znajduje się port do podłączenia mikrofonu, lecz, tu kolejna niespodzianka, jest to USB-C.

Televic Confidea FLEX G4

Ładowarka CHG G4 z technologią smart charging jest w stanie naładować baterię pulpitu do 100% w dwie godziny, by następnie zapewnić jego 12-godzinną, nieprzerwaną pracę.

Pulpit FLEX G4 wyposażony w jeszcze jeden port USB-C, tym razem służący do doprowadzenia zasilania ze zwykłej ładowarki smartfonowej, jeżeli jakimś cudem bateria urządzenia zupełnie by się rozładowała. A skoro już o baterii mowa – Televic wyposażył swój pulpit w dwa akumulatorki hot-swap! Jeżeli więc jeden z nich wskaże zupełne rozładowanie, pulpit automatycznie przełączy się na drugi, dając możliwość wymiany rozładowanego na pełny. Kolejną nowością jest interfejs Bluetooth współpracujący z aparatami słuchowymi osób niedosłyszących. Do pulpitu można także podłączyć standardowe słuchawki ze złączem mini-jack 3,5 mm, po prawej i lewej stronie urządzenia znajdują się odpowiednie gniazda – ponieważ z każdego pulpitu może korzystać równocześnie dwóch uczestników. Naturalnie podstawowa opcja – wbudowany w pulpit głośnik również zapewnia świetną zrozumiałość mowy. W obudowie znajduje się też czytnik NFC, dzięki któremu delegaci mogą się zalogować do systemu, jedynie zbliżając kartę do urządzenia.

Televic Confidea FLEX G4 4

Gniazda połączeniowe WAP G4 pozwalają na wszelkie niezbędne połączenia do sieci LAN, Plixus i Dante. Dźwięk także można wypuścić wyjściem analogowym lub USB.

Jak wspomniano wcześniej pulpit nie ma jednoznacznych cech identyfikujących go jako przeznaczony dla delegata, podwójnego delegata czy przewodniczącego. Wszystkie funkcje aktywowane są licencjami, wśród nich są L-Vote dająca dostęp do głosowań; L-Identification umożliwiająca logowanie się kartami NFC; L-Language uruchamiająca tłumaczenia symultaniczne czy L-Bluetooth aktywująca interfejs Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda organizacja może dobrać tylko te funkcje, których potrzebuje, bez ponoszenia dodatkowych kosztów za nieużywane funkcje, a przy tym zachowując maksymalnie czytelny interfejs pulpitu.

Televic Confidea FLEX G4

Naturalnie wszystkie te elementy można wygodnie przenosić w walizkach transportowych FLEX TC.

Access point WAP G4 przystosowany jest zarówno do montażu na stałe, jak i do nieustannego przenoszenia. Dołączona płytka montażowa umożliwia przykręcenie urządzenia do ścian, sufitu czy nawet statywu mikrofonowego. Jeżeli konieczne jest dołączenie do spotkania uczestników przez platformę Unified Communication (na przykład Zoom czy MS Teams), wystarczy połączyć AP WAP G4 z portem USB komputera by każdy uczestnik słyszał pozostałych tak, jakby wszyscy siedzieli na tej samej sali. Access point może też być częścią cyfrowej sieci audio Dante. Konfiguracja systemu odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania Confero 360. Jest to rozwiązanie „zero install”, co oznacza, że nie ma konieczności instalacji oprogramowania. Przez cały proces konfiguracji użytkownik prowadzony jest przez krótki kreator konfiguracji. W programie oprócz najpotrzebniejszych funkcji – jak monitorowanie i zmiana kanałów pracy pulpitów – dostępna jest też diagnostyka pokazująca choćby stopień naładowania baterii.

Televic Confidea FLEX G4

Przenośny i bezprzewodowy system FLEX G4 można błyskawicznie rozstawić w dowolnej sali. Gniazdo mikrofonu USB-C w pulpicie jeszcze bardziej skraca czas niezbędny na montaż i konfigurację przed pracą.

Oprogramowanie Confero pozwala także na moderację spotkania oraz przyznawanie różnych ról poszczególnym użytkownikom. Confero 360 odpowiada także za wyświetlanie tego, kto aktualnie mówi na ekranach pulpitów, a na koniec spotkania jest w stanie dostarczyć raport ze spotkania. Jednak najważniejszym elementem każdej konferencji jest głos. Televic opracował zupełnie nowy mikrofon o paśmie przenoszenia 4 kHz i usprawnionym współczynniku front-to-back (co oznacza że mikrofon zbiera znacznie lepiej dźwięk z przodu niż z tyłu), uzyskując znacznie lepszą zrozumiałość mowy. System Confidea FLEX G4 opracowany został jako łatwy do częstego przenoszenia, stąd właśnie mikrofon wyposażony jest w port USB-C, ułatwiający montaż i późniejszy demontaż pulpitów. Według Televic to rozwiązanie skraca czas uruchomienia systemu aż o 66%.

Televic Confidea FLEX G4

Redundantne zasilanie pulpitu z dwóch baterii zapewnia niezakłóconą, wielogodzinną pracę. A jeśli mimo wszystko baterie się rozładują, pulpit można podłączyć do standardowej ładowarki smartfonowej z wyjściem USB-C.

Podsumowanie
Do niedawna stabilnie i dość spokojnie rozwijający się świat rozwiązań dla konferencji w czasie pandemii znacząco przyspieszył swoją ewolucję. Wieloosobowe dyskusje prowadzone z wielu zdalnych lokalizacji z dnia na dzień stały się rzeczywistością rad nadzorczych, agencji rządowych ale także firm eventowych, które z dnia na dzień musiały znacząco zmienić kształt swojego core biznesu. Stabilne i pewne rozwiązanie do realizacji rozproszonych konferencji stało się niezwykle potrzebne. O ile samą dyskusję prawdopodobnie dałoby się zrealizować na platformach Unified Communication, to z pewnością nie są to wygodne rozwiązania. Televic idealnie dostosował swoje rozwiązanie, które z pewnością będzie teraz jeszcze chętniej wykorzystywane nie tylko w firmach sektora publicznego czy agendach rządowych, lecz także w korporacjach. Nowa, po-pandemiczna rzeczywistość to przecież głównie spotkania hybrydowe.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje