Gdy spojrzymy na marki największych sieci restauracji, pubów czy barów, zazwyczaj od razu w logotypie lub w samej nazwie znajduje się rodzaj serwowanej kuchni, klimat czy gatunek prezentowanej muzyki. Próżno jednak szukać drugiej obok TGI Fridays sieci gastronomicznej, której nazwa mówiłaby tak wiele i była tak bliska sercu wszystkich. TGIF (Thanks God It’s Friday) to chyba jeden z najbardziej znanych na świecie skrótów, który u wszystkich aktywnych zawodowo wyzwala szybsze bicie serca. Bo cóż może równać się z piątkowym wieczorem na horyzoncie? Dlatego tworząc ponad 50 lat temu jedną z najpopularniejszych sieci restauracji w historii, jej założyciel postanowił stworzyć miejsce, w którym zawsze będzie piątek. Niedawno jeden z dwóch lokali znajdujących się w Polsce został poddany gruntownej modernizacji i teraz goście TGI Fridays w trakcie konsumpcji znajdujących się w karcie pyszności mogą cieszyć się świetną muzyką odtwarzaną w tle. Modernizacją wnętrza zajęła się grupa Forbis, natomiast dostawą sprzętu nagłośnieniowego ESS Audio, która jednak nie tylko dostarczyła rozwiązania audio, ale także wideo i sterowanie.
Jest roku 1965. Sprzedawca perfum Alan Stillman udaje się do baru na rogu Pierwszej Alei i 63 Ulicy. Gdy tylko wchodzi do tego miejsca, od razu w jego głowie pojawia się myśl: aby zamienić ten skromny bar w jedno z najmodniejszych miejsc Nowego Jorku, w którym przy rytmach jazzu będą spotykać się modelki, stewardesy i młodzi ludzie spragnieni odpoczynku i rozrywki. Jego zdaniem takie miejsce może nosić tylko jedną nazwę: TGI Fridays, bo bez względu na to, kiedy przychodzimy do lokalu, tutaj zawsze jest piątek!Przez ponad 55 lat lokal stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w historii i ikoną obecną już nie tylko w świadomości łasuchów i imprezowiczów, ale także w kulturze.W tym czasie restauracja wypromowała cały szereg kultowych dań i drinków kojarzących się natychmiast z tym miejscem.
Dzisiaj w 60 krajach świata działa ponad 930 restauracji TGI Fridays, a że zgodnie z hasłem sieci „In Here It’s Always Friday” w każdym tygodniu jest ponad sześć i pół tysiąca piątków, a to już całkiem przyjemna perspektywa! Pierwsza restauracja TGI Fridays w Polsce została uruchomiona w Warszawie w 1998 roku. Obecnie w stolicy można udać się już do dwóch lokali sieci. Niedawno ten położony w samym sercu miasta przy ul. Chmielnej przeszedł gruntowną modernizację. Dzięki integratorowi firmie Forbis oraz dostawcy sprzętu ESS Audio dzisiaj można tutaj już nie tylko smacznie zjeść, ale przestrzeń daje dużo więcej atrakcyjnych możliwości.
Nagłośnienie wielostrefowe
Cały system nagłośnienia TGI Fridays został podzielony na cztery strefy z możliwością niezależnego zarządzania ich głośnością oraz odtwarzanym materiałem. Dzięki temu, gdy na monitorach pojawia się np. transmisja meczu piłkarskiego może jej towarzyszyć dźwięk, ale tylko w konkretnej, wybranej strefie, a w pozostałych wciąż odtwarzana będzie muzyka tła. Aby dać taką funkcję został zastosowany procesor zarządzający BSS Soundweb London BLU-800 z dodatkowym modułem BLU-BIB oferujących osiem dodatkowych wejść analogowych. Sygnał z procesora jest wysyłany do wzmacniacza Crown DCi 8|600.Jeżeli chodzi o same urządzenia głośnikowe, mamy tutaj dziesięć ściennych kolumn JBL Control 23-1, dwie zwieszane kolumny JBl Control 64C/T oraz trzy głośniki sufitowe JBL Control 8124
Piątek z transmisją
Zainstalowany w TGI Fridays system AV nie ogranicza się tylko do rozwiązań umożliwiających odtwarzanie muzyki w tle. W restauracji przy ul. Chmielnej znalazły się również monitory wielkoformatowe, dzięki którym można się tutaj również spotkać z przyjaciółmi i wspólnie śledzić np. rozrywki piłkarskie czy największe turnieje sportowe. Aby było to możliwe integrator, firma FORBIS zainstalowała w obiekcie zestaw monitorów LG 49UK6400 oraz ścianę wielomonitorową 2×2 zbudowaną w oparciu o monitory Samsung UH46. Wszystkie monitory w tym obiekcie zostały zainstalowane z pomocą uchwytów marki Edbak. Sercem całego systemu dystrybucji sygnałów wideo jest matryca 8×8 AMX PR01-0808. Urządzenie jest wyposażone w osiem wejść i osiem wyjść HDMI oraz cztery wyjścia HDBaseT, dzięki temu sygnał z matrycy może być przesyłany za pomocą tego protokołu wprost do posiadających go urządzeń np. monitorów czy projektorów. W przypadku opisywanej realizacji sygnał z matrycy jest przesyłany do modułów AMX PR01-RX, które są zarówno odbiornikami HDBaseT, jak i skalerami, i którymi można zarządzać sieciowo. Łącznie w TGI Fridays zastosowano cztery takie urządzenia. Całym systemem AV zarządza procesor sterujący AMX NX-1200. Jest to idealne rozwiązanie do restauracji, barów, małych sal konferencyjnych czy sal wykładowych, w których pracuje wiele przewodowych urządzeń. NX-1200 zapewnia bezpieczne zarządzanie oraz monitorowanie pracy małego systemu AV, ale także systemów z departamentu HVAC, oświetlenia, systemów dostępu czy zarządzania zasilaniem urządzeń. W tej instalacji procesor NX-1200 jest dodatkowo wsparty dodatkowo modułem AMX EXB-IRS4. To niewielkie urządzenie, które pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami pracującymi w systemie z poziomu sieci, w sposób scentralizowany. Aby ułatwić codzienne sterowanie systemem przez personel pracujący w restauracji, dostarczono również siedmiocalowy panel dotykowy AMX MSD-701, dzięki któremu można w łatwy sposób sterować wszystkimi urządzeniami.
Podsumowanie
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom AV, w TGI Fridays przy ul. Chmielnej w Warszawie, można nie tylko zjeść pyszne smakołyki kuchni amerykańskiej, ale także spędzić fantastyczny czas z przyjaciółmi. Na co dzień, a więc gdy tylko tutaj jest piątek, zaprojektowane wielostrefowe nagłośnienie pozwala cieszyć się doskonałej jakości muzyką tła i w spokoju zrelaksować się przy pysznych daniach. Ale gdy już w końcu przyjdzie upragniony, prawdziwy piątek systemy wielkoformatowe nośniki obrazu potrafią zamienić restaurację w tętniący życiem klub sportowy pełen wiwatujących kibiców. To jeden z tych lokali, do którego warto pójść nie tylko w piątek.
tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, AVIntegracje