AMX SVSI seria N2600

Rozwiązania przesyłania sygnałów siecią LAN, czyli AV-over-IP nieustannie muszą ewoluować by nadążyć za szybko zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Do niedawna wystarczało, by klasyczną skrętką przesłać obraz, stereofoniczny dźwięk oraz sygnały sterujące. Wszechobecne już dziś urządzenia UC, jak choćby wideobary z certyfikatem MS Teams czy Zoom Rooms, wymuszają przesyłanie i przełączanie danych USB 2.0. Obecność portów USB-C zdolnych do przesyłania obrazu w dwóch kierunkach oznacza, że na panelach przyłączeniowych nadajników AV-over-IP także musi pojawić się to przyłącze i to w wersji zdolnej do przesyłania obrazu w rozdzielczości 4K.

SVSI serii N2600 to najświeższe rozwiązania ze stajni AMX/Harman, na które składa się pięć urządzeń, wykorzystujący nowy kodek wideo MWC. Każdy nadajnik i odbiornik serii N2600 jest zdolny przesłać obraz w rozdzielczości 4K, z próbkowaniem 4:4:4 i z odświeżaniem 60Hz, a jednocześnie z bardzo małą latencją. Oznacza to, że na wyświetlaczach zaprezentowany będzie obraz zawierający pełną informację o kolorze, odświeżany 60 razy na sekundę i w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli. I to dzięki bardzo małym opóźnieniom wprowadzanym przez kodowanie obrazu, urządzenia N2600 można z powodzeniem wykorzystać do transmisji sygnałów nawet w czasie wydarzeń na żywo czy jako transmitery łączące laptopy użytkowników z urządzeniami wideokonferencyjnymi. W tym drugim zastosowaniu z pewnością pomaga możliwość pełnopasmowego transportu USB 2.0, standardu, w którym pracują obecnie wszystkie kamery instalowane w salach spotkań.

AMX SVSI seria N2600

NMX-ENC-N2615-WP oraz NMX-DEC-N2625-WP to odpowiednio nadajnik i odbiornik w formie przyłączy ściennych. Dzięki nim wyeliminowany został problem z montażem urządzeń za monitorem czy w salach, w których nieustannie zmieniany jest układ stołów. Nadajnik NMX-ENC-N2615-WP wyposażony jest nie tylko w wejście HDMI, ale także USB-C, więc pozwala na połączenie na przykład laptopa z Cupertino do systemu audiowizualnego bez stosowania przejściówek. Z kolei odbiornik zapewnia dwa porty USB 2.0 pozwalające na podłączenie na przykład wideobaru i monitora dotykowego, a tym samym na komunikację pomiędzy tymi urządzeniami a laptopem osoby prowadzącej spotkanie.

AMX SVSI seria N2600

NMX-DEC-N2622S oraz NMX-ENC-N2612S nieco różnią się od poprzedników. Są to enkodery w wersji „box”, czyli zamknięte w metalowej obudowie. Oznaczenie „S” w ich nazwie to wskazanie na zdolność tych urządzeń do wystawienia streamingu H.264. Ten sam sygnał, który lokalnie przesyłany jest lokalną siecią LAN może jednocześnie być dostępny w formacie kompatybilnym z takimi platformami jak Panopto, Wowza, YouTube czy Facebook. Kodek H.264 nie potrzebuje wysokiej przepustowości, a jego popularność powoduje, że wszystkie enkodery oznaczone literą „S” mogą być bardzo szeroko stosowane.

Jest jeszcze jeden model – NMX-ENC-N2612S-C, tym razem w formie karty enkodującej. Do jednej obudowy NMX-ACC-N9206 można wstawić nawet sześć takich kart. Zestaw przeznaczony jest przede wszystkim do wstawienia do szafy sprzętowej, w której zajmie wysokość 2U i zapewni nawet 12 wejść wideo, sześć wyjść podglądowych oraz taką samą liczbę wejść audio. Oprócz łączności siecią LAN każda karta jest w stanie przekazać sygnały sterujące RS232 oraz IR.

AMX SVSI seria N2600

Wszystkie trzy enkodery z „S” obsługują przesyłanie dźwięku w standardzie Dante. W połączeniu z odpowiednio analogowym wejściem lub wyjściem audio tworzy to niezwykle elastyczną sieć transmitującą wybrany dźwięk dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny. Oczywiście dźwięk może być przesyłany między transkoderami zupełnie niezależnie od obrazu, może także być wydzielany z wejść HDMI oraz dołączany do sygnałów na wyjściach tego cyfrowego obrazu.

Wszystkie urządzenia serii N2600 mają wspomnianą wcześniej możliwość transportu oraz przełączania USB 2.0 w pełnej przepustowości. Oprócz łączenia kamer z laptopami USB może służyć do podłączenia również innych peryferiów komputerowych – choćby klawiatury czy myszki.

Systemy pracujące w sieci LAN korporacji, nawet jeśli stanowiących odseparowane podsieci, muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo ruchu sieciowego. W rozwiązaniach N2600 dostępny jest VLAN Tagging oraz QoS co, wraz z najnowszymi protokołami bezpieczeństwa znacząco ułatwia integrację SVSI N2600 w rozległych sieciach korporacyjnych. Wspomnę jeszcze, że każdy nadajnik ma dwa wejścia wideo – 2x HDMI w modelach z „S” w nazwie oraz HDMI + USB-C w modelu przeznaczonym do montażu w ścianie. Aktualnie wyświetlany obraz podejrzeć można na panelu sterującym. Samo sterowanie urządzeniami SVSI N2600 też można bardzo łatwo zrealizować. Producent zapewnia otwarte API dające możliwość zarządzania z dowolnego systemu sterującego, a nawet z aplikacji Zoom Rooms. Nadajniki i odbiorniki mogą być zasilane z przełącznika sieciowego. Dla nadajnika i odbiornika w formie przyłączy ściennych wystarczy zwykłe PoE, dla urządzeń w obudowach potrzebne jest PoE+. To, wraz z możliwością pracy w zwykłej sieci LAN 1Gb daje niesłychaną elastyczność tworzenia instalacji o absolutnie dowolnych rozmiarach.

AMX SVSI seria N2600

Podsumowanie
Od prostego połączenia nadajnika z odbiornikiem, przez systemy pracujące w salach z ruchomą ścianą aż do dużych centrów konferencyjnych – wszędzie SVSI N2600 zapewni niezawodne i łatwe w kontroli rozwiązanie audiowizualne. Możliwość wystawienia streamu H.264 daje użytkownikowi możliwość zdalnego uczestniczenia np. w wykładach na uczelni. Transport USB 2.0 pozwoli prowadzić prezentację czy spotkanie wideo z dowolnego miejsca w sali konferencyjnej. Cyfrowe przesyłanie dźwięku w domenie Dante pozwala na dołączenie nawet bardzo dużych systemów nagłośnienia jako akcesorium wideokonferencyjne. Warto przyjrzeć się SVSI N2600, zwłaszcza podczas zbliżających się targów ISE, na których być może zaprezentowane zostaną kolejne funkcje, wprowadzane poprzez aktualizację firmware’u urządzeń.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”