Firma Vogel’s specjalizuje się w profesjonalnych akcesoriach instalacyjnych i montażowych. Wysokiej jakości rozwiązania windowe dla projektorów są jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów marki. Mowa tutaj oczywiście o serii PPL.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]rodukty firmy Vogel’s goszczą na łamach naszego czasopisma nie pierwszy raz. Ten producent stawia przede wszystkim na wysoką jakość oraz funkcjonalność swoich produktów. Zmechanizowana seria PPL ma być idealną propozycją dla wymagających klientów, ceniących ergonomię, estetykę i niezawodność.

Konstrukcja i charakterystyka serii
Seria PPL zawiera cztery modele systemów windowych do projektorów. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Na wstępie należy wspomnieć o cechach wspólnych. Wszystkie z nich charakteryzuje prostota instalacji, wysoka wytrzymałość oraz duża dokładność ustawień. We wszystkich modelach montaż do sufitu może być wykonany w ten sposób, by po złożeniu platforma idealnie schodziła się z powierzchnią podwieszanego sufitu, pozostając niemal niewidoczną. Silnik urządzeń, odpowiadający za opuszczanie i wciąganie projektora, osiąga bardzo wysoką dokładność, na poziomie mniejszym niż 1 mm. Dzięki temu podczas instalacji możemy zaprogramować dwa przywoływane później ustawienia: top oraz show. Jak łatwo się domyślić, top oznacza projektor schowany w suficie, a show – gotowy do działania. To proste rozwiązanie pozwala obsługiwać i przygotować urządzenia nawet osobie całkowicie niedoświadczonej. Pomimo wysokich możliwości udźwigu, konstrukcja serii PPL została na tyle „odchudzona”, by systemy te mogły być z powodzeniem montowane przez jedną osobę.
Możliwości wykorzystania produktów tej serii są bardzo szerokie. Najbardziej oczywistym wykorzystaniem serii PPL będą sale konferencyjne, sale audytoryjne, kina domowe czy też sale spotkań biznesowych. W ofercie firmy Vogel’s znajduje się wiele dodatków do serii, które umożliwiają chociażby łatwy montaż w suficie podwieszanym (PPA 901 Ceiling tile holder), zdalną kontrolę (PPA 902 RF remote control kit) czy też kontrolę napięcia (PPA 904, 905). Opcje te pozwalają umieścić projektor we wskazanej pozycji za pomocą jednego przycisku, co znacząco przyspiesza i ułatwia pracę z urządzeniem.
Przedstawiciele serii PPL
Pierwszym i jednocześnie najmniejszym przedstawicielem serii jest model PPL 2035. Jako jedyny, ze względu na swoje mniejsze rozmiary, nie ma łańcuchowej prowadnicy do kabli, gdyż jego maksymalny wysięg to 35 cm. Potrafi utrzymać ciężar do 15 kg, więc idealnie spisze się w mniejszych salach wykładowych i konferencyjnych, gdzie używany jest mały lub średni projektor. Następnym, nieco większym przedstawicielem jest model PPL 2100, który przy maksymalnym wysięgu 81,5 cm i udźwigu 30 kg zaopatrzony został w łańcuchową prowadnicę do kabli. Dzięki temu uniknięto niebezpieczeństwa zblokowania i zerwania kabli podczas opuszczania. Trzeci model, czyli PPL 2170, od poprzednika różni się jedynie maksymalnym wysięgiem, który wynosi tu aż 172 cm. Ten egzemplarz idealnie sprawdzi się w wysokich lub skośnych salach, gdzie projektor musi znajdować się odpowiednio nisko. Wszystkie wymienione do tej pory wysięgniki mogą pracować zarówno pod standardowym napięciem 230 V przy 50 Hz, jak i przy 120 V i 60 Hz. Ostatnim, a zarazem najbardziej zaawansowanym modelem, jest PPL 2500. Od pozostałych modeli różni go wzmocniona konstrukcja, która gwarantuje maksymalny udźwig 70 kg przy wysięgu aż 500 cm. Te imponujące możliwości sprawdzą się idealnie w ogromnych salach audytoryjnych czy konferencyjnych. Model ten jako jedyny jest niekompatybilny z akcesoriami przeznaczonymi dla pozostałych modeli. Dla PPL 2500 zaprojektowany został Smart Box PPA 906, zawierający wszystkie elementy niezbędne do zasilenia i zdalnej kontroli urządzenia.
Podsumowanie
W naszym odczuciu prezentowana linia profesjonalnych systemów windowych dla projektorów spisze się świetnie w bardzo wielu sytuacjach i lokalizacjach – począwszy od sal lekcyjnych i biurowych, poprzez aule uniwersyteckie i sale bankietowe, a na dużych salach konferencyjnych skończywszy. Głównymi cechami serii PPL są bardzo solidna konstrukcja, prostota obsługi i montażu oraz oczywiście schludny i nowoczesny design. Jeżeli wymienione cechy stanowią dla kogoś priorytet, z pewnością warto jest zapoznać się z ofertą firmy Vogel’s.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje