Williams AV

Williams AV to amerykańska firma, która specjalizuje się w systemach audio i wideo, adresowanych głównie na rynek profesjonalny. Są to m. in. rozwiązania wspierające aktywne słyszenie, wspomagające słuch czy też cyfrowe i analogowe systemy komunikacji bezprzewodowej. Oferta produktów jest bardzo bogata i spełnia oczekiwania praktycznie każdego z potencjalnych odbiorców. A tych firma ma na świecie bardzo wielu i z uznaniem wyrażają się oni o jakości i wygodzie użytkowania produktów. Za Williams AV stoją zresztą lata doświadczeń, bowiem przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Eden Prairie, w stanie Minnesota, działa od 1976 roku. W Polsce dystrybutorem marki jest firma Polsound z Łomianek.

Odbiorcami produktów marki są różne instytucje, na przykład edukacyjne, kulturalne, medyczne i wiele innych. Takie jak muzea, galerie, centra kultury, edukacyjne, korporacyjne, konferencyjne, szkoły i uczelnie, szpitale, domy opieki a także wiele innych. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są systemy komunikacji i transmisji bezprzewodowej, wspomagania słuchu, symultaniczne tłumaczenia, przewodniki audio. Williams AV oferuje na przykład cyfrowe i analogowe systemy komunikacji bezprzewodowej Digi-Wave™, FM (działające w różnych trybach, jak tour guide, tłumaczeń, interkomu), pętle indukcyjne Digi-Loop® czy też bezprzewodowe systemy prezentacyjne Presenter Hub. Wykorzystuje przy tym technologie Bluetooth, Wi-Fi, FM, bazujące na podczerwieni. Firmowe rozwiązania wideo to produkty 4K czy bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe. Słowem, jest to połączenie wysokiej jakości i innowacyjności, z jednoczesną dbałością o wypełnienie każdego segmentu rynku i spełnienie oczekiwań klientów. W tym miejscu warto bowiem zauważyć, że obecnych czasach stawia się różnym instytucjom znacznie wyższe wymagania w kwestii wspomagania słuchu czy systemów aktywnego słyszenia. Wiąże się to również z polityką poprawiania dostępności różnych miejsc i umożliwienia korzystania z nich także osobom, które wymagają właśnie takiego wspomagania. Jeśli dbamy o zniesienie barier architektonicznych, warto także pomyśleć o ułatwieniu życia w innych kwestiach.

Williams AV

 

Zmiana podejścia i większa troska o osoby potrzebujące wsparcia słuchu jest wyznacznikiem naszych czasów i wypada się cieszyć, że tak się dzieje, że coraz więcej instytucji rozumie takie potrzeby i wychodzi im naprzeciwko. Zresztą współcześnie mamy już na rynku spory wybór rozwiązań technicznych, produktów. Na uwadze warto też mieć kilka kwestii – po pierwsze, generalnie społeczeństwa się starzeją, a konsekwencją tego jest wzrost problemów związanych z podeszłym wiekiem, w tym także pogorszenia słuchu w stopniu utrudniającym już funkcjonowanie i wymagającym wspomagania. Po drugie, żyjemy – w każdym razie zapewne większość z nas – w otoczeniu zdominowanym przez wszechobecny hałas, będący efektem ruchu ulicznego, działalności przemysłu, tłumów ludzi. Z punktu widzenia higieny słuchu nie jest to niestety zjawisko korzystne, ale po prostu taki jest współczesny świat i technologia ma nam pomóc się w nim odnaleźć. Często pierwszym objawem pogorszenia słuchu jest także trudność w zrozumieniu słów osoby, która znajduje się w tłumie, gdy na drugim planie słychać zgiełk innych ludzi. I z tym także jest sobie w stanie poradzić nowoczesna technologia. W tym artykule przyjrzymy się zatem rozwiązaniom wspomagającym słuch, które ma swojej ofercie Williams AV (z oczywistych względów skupimy się na modelach przeznaczonych na rynek europejski).

Systemy FM
Pierwszymi z nich są bezprzewodowe systemy, które do transmisji wykorzystują częstotliwość radiową. Zgodnie z opisem producenta są one szczególnie przydatne w sytuacji gdy osoba z nich korzystająca znajduje się w większej grupie, w dość głośnym środowisku i w pewnej odległości od źródła dźwięku (np. prelegenta na prezentacji). Taki system jest w stanie poradzić sobie nie tylko z hałasem, ale także rozmywającym obraz dźwiękowy pogłosem pomieszczenia – co więcej, gwarantuje relatywnie duży zasięg skutecznego działania. Podstawowym komponentem jest nadajnik T2800, który w wersji na rynek europejski działa w paśmie 863 MHz. Jest w stanie transmitować z odpowiednio wysoką jakością każdy rodzaj sygnału audio – nie tylko mowę, ale także muzykę i innego typu materiał (np. komunikaty dźwiękowe) – i to na odległość do 150 m. Nadajnik ma postać niewielkiego modułu o wymiarach 21,1 cm x 11,7 cm x 16,5 cm i wadze nieco ponad kilogram. Wyposażony jest w dwa wejścia mikrofonowe (gniazda typu jack 3,5 mm), które są sumowane do mono, a także parę gniazd RCA do podłączenia dowolnego urządzenia audio (także w tym wypadku sygnał jest monofonizowany). Urządzenie bardzo łatwo się konfiguruje i praktycznie po włączeniu jest gotowe do pracy. Bez problemu współpracuje z różnego typu aparatami słuchowymi. Oferowane pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 20 Hz do 16 kHz, a odstęp od szumu wynosi 80 dB. Są to zatem naprawdę całkiem dobre parametry audio. Zakres temperatury pracy wynosi od 0 C do 40° C, przechowywania od -20° C do 70° C. Nadajnik może zatem pracować zarówno w plenerze, jak i w zamkniętym pomieszczeniu.

Williams AV

Drugim typem nadajnika jest T2863, jeszcze mniejszy, ale gwarantujący taki sam zasięg skuteczny i zasilany dwie bateriami, względnie akumulatorkami NiMH (czas pracy to odpowiednio 12, albo 11 godzin). Ma one jedno wejście audio, w domyśle mikrofonowe, a z racji kompaktowych rozmiarów nadaje się idealnie w sytuacjach gdy wymagana jest mobilność, zatem na przykład dla przewodników wycieczek. Z bateriami alkalicznymi AA lub akumulatorami NiMH AA można także używać odbiornika R2863, przy czym czas pracy wynosi wówczas 30, albo 20 godzin. Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale od 20 Hz do 16 kHz, zaś do podłączenia służy typowe gniazdo słuchawkowe TRS 3,5 mm. Odbiornik posiada czytelny wyświetlacz LCD z szybkim podglądem stanu i natychmiastowym dostępem do 16 wybieranych przez użytkownika, wstępnie ustawionych częstotliwości. Zoptymalizowany do użytku w Europie oferuje wysoką jakość dźwięku. Odbiornik jest kompatybilne z aparatami słuchowymi wyposażonymi w pętlę indukcyjną, względnie cewkę telefoniczną, co wspomaga słyszenie np. podczas dużych imprez grupowych.

Systemy IR
Kolejną kategorią są systemy wspomagania słyszenia na podczerwień, które wykorzystują ją do przesyłania dźwięku do osób potrzebujących wsparcia słyszenia, tłumaczenia, jak i w celu zrekompensowania wpływu szumu tła, pogłosu, czy odległości od źródła dźwięku. Taki system sprawdzi się podczas odsłuchu grupowego na średnim i dużym dystansie. W omawianym wypadku mamy do dyspozycji sporą grupę nadajników i odbiorników, możemy także skonfigurować indywidualny system, idealnie dopasowany do konkretnych potrzeb. Podstawowym modelem nadajnika IR+ Control Center jest IR M1 (moduł rack), który zapewnia dźwięk przez Wi-Fi i podczerwień, najlepiej nadającą się do wspomagania dźwięku w dużych pomieszczeniach. IR M1 można podłączyć do routera Wi-Fi lub sieci domowej, aby móc przesyłać strumieniowo dźwięk do aplikacji Williams AV WaveCAST (dostępnej w sklepie z aplikacjami na iOS lub w sklepie Google Play). Urządzenie jest standardowo wyposażone w obsługę maksymalnie czterech emiterów podczerwieni (o dużym zasięgu). Na pokładzie znajduje się także procesor DSP, oferujący algorytmy kompresji i filtrowania. Moduł ma 2 wejścia audio XLR/TRS, oraz wyjście słuchawkowe. Jest także wersja IR M1 D, ze standardem Dante. Dodatkowym urządzeniem jest IR A4, umożliwiający użycie maksymalnie czterech emiterów, w celu uzyskania systemów w dużych pomieszczeniach lub rozmieszczonych na większej przestrzeni. Do IR M1 można podłączyć do 16 emiterów IR E4 za IR A4. Do każdej matrycy IR A4 można podłączyć maksymalnie 4 urządzenia IR E4. Każde z nich przesyła sygnał wejściowy audio z IR M1 i jest w stanie pokryć powierzchnię do 1670 m2.

Williams AV

Do pokrycia średnich powierzchni zalecany jest nadajnik IR T2, który doskonale nadaje się do wspomagania słuchu czy tłumaczenia w takich przestrzeniach jak sale konferencyjne, obiekty mieszkalne, małe kina i teatry, sale lekcyjne, sądy. Dzięki znacznie szerszemu zasięgowi i większej mocy nie ma już potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń. Nadajnik wyposażony jest w wejście mikrofonowe 3,5 mm (z regulacją poziomu w zakresie 10 dB), a także przełącznik wyboru kanału (A/B) i gniazdo Phoenix dla kanałów A i B. Składnikami systemu na podczerwień są także trzy podstawowe modele odbiorników: IR RX20, czterokanałowy WIR RX22-4N oraz jego wariant do zawieszania na szyi WIR RX22-4N NKL. Pierwszy z wymienionych to bardzo wygodny odbiornik w kształcie stetoskopu i paśmie przenoszenia od 100 Hz do 12 kHz. Na baterii (LiPo) może pracować maksymalnie do 8 godzin. Producent oferuje do niego także wymienne nauszniki. Z kolei WIR RX22-4N to czterokanałowy odbiornik, wyposażony w podwójne detektory podczerwieni, które maksymalizują czułość i zasięg działania (do 2800 m2 w trybie jednokanałowym w połączeniu z systemem podczerwieni Williams Sound WIR TX925 lub WIRTX90). Czas pracy na bateriach alkalicznych AA wynosi do 60 godzin, na akumulatorach NiMH do 30 godzin.

Systemy z pętlą indukcyjną
Systemy wykorzystujące pętlę indukcyjną wspomagają słuch poprzez przekaz sygnałów audio bezpośrednio do aparatów słuchowych i implantów ślimakowych wyposażonych w cewkę telefoniczną. Takie rozwiązanie zapewnia czysty, czytelny dźwięk w aparacie noszącej go osoby, odfiltrowując hałas otoczenia, zakłócenia i zniekształcenia. Takie systemy są coraz bardziej popularne w przestrzeni publicznej, dzięki czemu osoby niedosłyszące nie są społecznie wykluczone i mogą bez żadnych problemów załatwiać sprawy w urzędzie, zwiedzać muzea z audio przewodnikiem itp. Williams AV ma w ofercie szereg modeli wzmacniaczy pętli indukcyjnej, jak kompaktowy DL 102, czy też większy DL107 NET, przeznaczony do średnich pomieszczeń i występujący także w wersji z Dante. W przypadku średnich pomieszczeń, jak sale konferencyjne, lobby hotelowe, poczekalnia w przychodni, sala w urzędzie zastosowanie znajdzie dwukanałowy wzmacniacz pętli indukcyjnej DL207 NET, podobnie jak wymieniony przed chwilą, także mający wersję z Dante. Wzmocnienie dwukanałowe umożliwia nadawanie sygnału audio do dwóch oddzielnych pomieszczeń lub stref. Z kolei do dużych pomieszczeń przeznaczony jest model DL210 NET 2.0 (oczywiście mający także wersję z Dante). Urządzenie oferuje możliwość sterowania sieciowego, zdalną konfigurację, obsługę i monitorowanie systemu za pośrednictwem laptopa lub tabletu.
W ramach systemów opartych na pętli indukcyjnej producent oferuje także szereg innych urządzeń, jak PLA 90, przenośne rozwiązanie dla takich lokalizacji jak kasa sklepowa, recepcja hotelowa itp. Dzięki niemu klienci, czy goście z aparatami słuchowymi będą doskonale słyszeć wszystko co mówi obsługa. PLA 90 odbiera głos za pomocą zintegrowanego mikrofonu lub opcjonalnego mikrofonu zewnętrznego i przekazuje bezpośrednio do aparatu słuchacza. Nabywca może także wybrać jeden z wielu gotowych systemów, skonfigurowanych pod konkretne potrzeby danego miejsca.

Williams AV

Systemy WI-FI
Williams AV produkuje również urządzenia do strumieniowej transmisji dźwięku do osobistych odbiorników za pomocą Wi-Fi. Dostępnych jest szereg modeli, jak na przykład WF T5C (także w wersji z Dante), będący platformą do transmisji audio, przeznaczoną do zastosowań profesjonalnych, gdzie wymagany jest dźwięk wysokiej jakości. WF T8 to z kolei urządzenie wielokanałowe, wspomagająca słuch poprzez Wi-Fi i przeznaczone do większych pomieszczeń i bardziej wymagających środowisk, w których istnieje wiele źródeł dźwięku. Oczywiście także w tym wypadku możemy wybrać wariant z Dante,

Systemy interkomowe i dla przewodników
Amerykański producent oferuje również technologie bezprzewodowego odsłuchu do szeregu zastosowań komercyjnych. Jako przykład możemy wskazać choćby zaawansowany moduł do tłumaczeń DLT 400-AIM. Jest to przenośny, cyfrowy system komunikacji zaprojektowany specjalnie do komunikacji głosowej. Dzięki Digi-Wave AIM umożliwia np. zmianę języka podczas tłumaczonych rozmów, niestandardowe nazewnictwo kanałów, tryb sterowania dla programowania offline, podział na podgrupy itp. Z kolei DLR 400 RCH to bezprzewodowy odbiornik, który występuje w wersjach na baterie i do ładowania.

Williams AV

Podsumowanie
Firma Williams AV przez lata wypracowała wiele rozwiązań wspomagania słuchu, które stały się standardem na rynku tego typu urządzeń. Można je spotkać w wielu miejscach na całym świecie, gdzie doskonale spełniają swoją rolę. W powyższym artykule jedynie zasygnalizowaliśmy, jakie systemy znajdują się w ofercie amerykańskiego producenta, ale widać wyraźnie, że adresowane są do wielu różnych odbiorców i spełniają one wszystkie wymagania jakich oczekuje rynek. Z całą pewnością tego typu rozwiązania powinny się znaleźć w obiektach publicznych, jak urzędy, centra handlowe, edukacyjne, konferencyjne, hotele, obiekty sportowe, kulturalne, muzea, trasy turystyczne i wiele innych. Dzięki nim wspomaganie słuchu stało się zadaniem znacznie łatwiejszym i pozwala na całkowite wyeliminowanie wykluczenia społecznego osób niedosłyszących, które teraz mogą w pełni cieszyć się tymi samymi doznaniami jak wszyscy inni.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”