Zaproszenie na NEC Competence Days 2018

Jak co roku, w październiku odbędzie się kolejna edycja najważniejszej imprezy dla polskiej branży AV, konferencji NEC Competence Days Pro AV Solutions. Podobnie jak w ubiegłych latach, również w trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie ogromnej dawki wiedzy przekazywanej uczestnikom spotkania w ramach kolejnych prezentacji, nowości sprzętowych, omówienia najnowszych technologii dostępnych na rynku, kuluarowych rozmów, a także wieczornych atrakcji. Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdzie się również wiele nowości.

Spotkaliśmy się przy porannej kawie z Mariuszem Orzechowskim – dyrektorem generalnym Central South East Europe, NEC Display Solutions Europe GmbH, oraz Wojciechem Koskiem – głównym inżynierem Central South East Europe, NEC Display Solutions Europe GmbH, z którymi rozmawialiśmy o tym, jak będzie wyglądała tegoroczna edycja imprezy w dniach 18 i 19 października.

Tegoroczna odsłona zostanie zorganizowana już po raz drugi w położonym w malowniczej okolicy hotelu Lenart w Wieliczce. Decyzję o tym, że impreza przeniesie się z Krakowa, podjęto ze względu na fakt, że wszyscy zainteresowani udziałem w imprezie nie mogli się pomieścić w jednym z krakowskich hoteli, gdzie przez kilka lat było organizowane całe wydarzenie. Chociaż w wydarzeniu biorą udział tylko zaproszeni przez organizatora goście, współpracujący na co dzień z firmą NEC, i nie ma otwartej rejestracji, dzięki której do udziału mogliby się zapisać wszyscy, każdego roku wydarzenie odwiedza prawie trzystu gości. Zgodnie z zapowiedziami w tym roku ma być tak samo. Dla wszystkich, którzy będą mieli szansę uczestniczyć w NEC Competence Days, organizatorzy przygotowali niezwykle interesujący program merytoryczny oraz wiele atrakcji dodatkowych, o których w rozmowie z magazynem „AVIntegracje”, zaledwie w kilka dni po rozpoczęciu rejestracji, opowiadają polscy przedstawiciele firmy NEC Display Solutions Europe.

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Tegoroczna edycja NEC Competence Days już po raz drugi odbędzie się poza Krakowem, w przestrzeni hotelu Lenart położonego w niezwykle urokliwej Wieliczce. Czy oznacza to zatem, że jesteście zadowoleni ze zmiany i formy, jaką miała impreza w roku 2017?

Mariusz Orzechowski, NEC Display Solutions Europe: Z naszego punktu widzenia był to dobry krok. Wraz ze zmianą miejsca organizacji imprezy zmieniło się kilka elementów. Mogliśmy na przykład znacznie powiększyć strefę expo, w której zarówno my, jak i nasi partnerzy prezentujemy produkty związane z tematyką konferencji. W tamtym roku mieliśmy jeszcze trochę wolnej przestrzeni, ale w tym roku będzie ona zagospodarowana efektywniej. Zmieniliśmy także model prezentacji. Wcześniej były one podzielone na grupy, a panele odbywały się równolegle. Dzięki temu, że w hotelu Lenart mamy dużą salę plenarną, mogliśmy sobie pozwolić na to, aby dana prezentacja była wygłaszana raz, dla większego grona odbiorców, co jest również łatwiejsze dla prelegenta. Takie rozwiązanie daje więc wykładowcom więcej czasu, który mogą poświęcić na kuluarowe rozmowy z klientami czy prezentacje produktów na stoisku.
Wojciech Kosek, NEC Display Solutions Europe: Właśnie z powodu ograniczonej przestrzeni zmieniliśmy lokalizację imprezy. Po pierwsze, liczba uczestników była za duża w stosunku do możliwości hotelu, w którym wcześniej odbywały się konferencje; po drugie, mogliśmy widocznie rozszerzyć część ekspozycyjną.

Po raz pierwszy w ubiegłym roku zostały również zorganizowane sesje hands on, które spotkały się ze świetnym przyjęciem uczestników.

Mariusz Orzechowski: Goście konferencji ocenili ten element imprezy na dziesięć punktów. Fachowcy z branży AV chcą dotknąć produktów, zobaczyć je z bliska, zapytać o wszystkie szczegóły techniczne i dowiedzieć się więcej nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Dlatego w tym roku położymy jeszcze większy nacisk na sesje hands on i również czasu na nie będzie o wiele więcej.

Czas między jedną edycją konferencji NEC Competence Days a kolejną to okres, w którym na rynku pojawia się wiele rozwiązań i nowych technologii. Jak waszym zdaniem zmienił się rynek od edycji 2017 i jakie nowości sprzętowe wpisujące się właśnie w trendy rynkowe z ostatnich dwunastu miesięcy będzie można zobaczyć w październiku? 

Wojciech Kosek: Dla firmy NEC ten rok obfitował w olbrzymią liczbę nowości produktowych i technologicznych. W tegorocznej edycji NEC Competence Days pojawi się więc bardzo wiele profesjonalnych monitorów z platformą Athlon 5, co anonsowaliśmy już w zeszłym roku. Teraz została ona zintegrowana z silnikiem SpectraView, który wykorzystujemy w profesjonalnych monitorach graficznych. Pozwala to m.in. tworzyć monitory, których nie trzeba kalibrować. Takie urządzenia kalibrują się same, ponieważ mają wbudowany wewnętrzny czujnik RGB i silnik graficzny SpectraView. Wszystko to znacząco ułatwia konfigurację. Ponadto zaprezentujemy monitory z jeszcze cieńszymi ramkami oraz rozwiązania z redundantnym zasilaniem. Oczywiście będziemy mówili również o tym, że na rynku pojawi się więcej produktów laserowych, w tym tańszych projektorów laserowych, opartych o technologię LCD.
Mariusz Orzechowski: Z całą pewnością jedną ze zmian rynkowych widocznych gołym okiem są rozwiązania bazujące na diodzie LED. Na targach ISE2018 pokazywaliśmy wiele LED-ów, jednak to była tylko zapowiedź – teraz tych produktów będzie znacznie więcej i szerzej je omówimy.
Wojciech Kosek: Pokażemy m.in. plakat LED, typowy produkt dla rynku digital signage, który można łączyć, tworząc duże ściany plakatów. Zaprezentujemy też wewnętrzny zintegrowany z meblem wyświetlacz LED o rozdzielczości 1,8 mm wraz z sensorami i oprogramowaniem, dzięki czemu np. podnosząc produkt ze sklepowej półki, będziemy mogli zobaczyć informacje o nim pojawiające się automatycznie na wyświetlaczu.

W ubiegłym roku na NEC Competence Days swoją polską premierę miał bardzo interesujący produkt o nazwie Infinity Board, będący kompletnym hubem do współpracy i konferencji. Czy będziemy mogli zobaczyć w tym roku również ten sprzęt?

Wojciech Kosek: Oczywiście. Co więcej, pokażemy drugą, praktycznie zupełnie zmienioną generację produktu. Będzie ona bazowała na nowych monitorach UHD z serii P. To zmienia nie tylko bardzo wiele, jeżeli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, ale także w kontekście designu samego produktu – będzie on jeszcze lepiej wyglądał i będzie miał mniejszą obudowę. Zaprezentujemy także ciekawostkę w postaci oprogramowania Hiperwall, a więc kompletnego rozwiązania do zarządzania ścianami wideo. Jest to tak naprawdę wirtualny procesor do ścian wideo pracujący w chmurze, dzięki któremu nie potrzebujemy jednostki centralnej, aby móc zarządzać systemem.

Jakich wystawców zobaczymy w tym roku w strefie ekspozycyjnej? 

Mariusz Orzechowski: W tym roku mocno będziemy promować ściany wideo. W związku z tym zaprosiliśmy do współpracy m.in. partnerów, którzy posiadają w ofercie rozwiązania do dzielenia i transmisji sygnałów, takich choćby jak firmy Matrox czy Datapath. Myślę, że będzie to interesujące dla uczestników, którzy będą mogli porównać stojące obok siebie różne koncepcje tego samego zagadnienia.
Chcemy też pokazać zdecydowanie więcej produktów i rozwiązań audio. Mogę zapewnić, że właśnie z tego sektora zaprezentujemy w tym roku szersze portfolio, niż miało to miejsce w ubiegłych latach.

Znakiem rozpoznawczym konferencji stało się również to, że bardzo mocno wspierają ją partnerzy merytoryczni. 

Mariusz Orzechowski: Dokładnie tak. Zależy nam na wysokim poziomie merytorycznym konferencji, dlatego co roku zapraszamy najlepszych ekspertów z branży. W tym roku ponownie zaprosiliśmy do współpracy m.in. stowarzyszenie AVIXA. Będziemy też gościć bardzo wielu menadżerów produktów z naszej centrali z Niemiec; będą oni obecni na wszystkich stanowiskach hands on. Warto podkreślić, że każdy z obecnych na konferencji ekspertów jest współtwórcą pokazywanych rozwiązań, a więc jest to doskonała okazja do porozmawiania z osobami znającymi każdy produkt dosłownie od podszewki.

NEC Competence Days to jednak nie tylko wiele bardzo interesujących prezentacji i ogromna porcja wiedzy, ale także mnóstwo okazji do networkingu, rozmów kuluarowych i wspólnej integracji po godzinach. Co planujecie na tegoroczną edycję? 

Mariusz Orzechowski: Moc atrakcji! Wiele z nich będzie niespodziankami, ale z pewnością będą one miały nieco inną formę niż w poprzednich latach. Przede wszystkim chcemy, aby było jeszcze ciekawiej, aby przez cały wieczór nasi goście świetnie się czuli i bawili, bo doceniamy istotną rolę integracji, na której nam, jako organizatorom, bardzo zależy.
W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy w trakcie wieczornej imprezy nagrodzić naszych najlepszych partnerów. Będzie to pierwsza gala tego typu, w trakcie której wytypujemy firmy, które naszym zdaniem się szczególnie wyróżniały. Tradycyjnie będzie również konkurs z nagrodami dla najaktywniejszych uczestników.
Chciałbym również przypomnieć, że właśnie wystartowały nasze nowe kanały w social mediach. Zarówno dedykowany użytkownikom końcowym Facebook, jak i bardziej biznesowy LinkedIn. Zachęcamy wszystkich, aby nas obserwowali, ponieważ pytania dotyczące zagadnień poruszanych przez nas w social mediach mogą się pojawić również w trakcie konkursu na konferencji. Warto do nas dołączyć!

Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy i zapraszamy serdecznie na kolejną edycję NEC Competence Days. Do zobaczenia w dniach 18–19 października w Wieliczce.

ROZMAWIAŁ: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje