EPSON EH-TW7400

Czy można jeszcze zaskoczyć przeciętnego Kowalskiego? W dobie sporych telewizorów na ścianach w rodzinnych salonach krystaliczny obraz przestał być rarytasem. Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy zaprosimy rodzinę i zamiast 50 cali obraz osiągnie 300 cali, a przy tym jego jakość nadal będzie na odpowiednim poziomie. Do wspólnego oglądania filmów w takiej skali sprawdzi się bezsprzecznie nasz dzisiejszy bohater cyklu pod lupą.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]W[/fusion_dropcap]modelu Epson EH-TW7400 zastosowano lampę typu UHE o mocy 250 W. Jej żywotność przewidziano na 3500 godzin. Oczywiście, kiedy będziemy używać projektora w trybie ekonomicznym, lampa powinna nam posłużyć 5000 godzin. Matryca została wykonana w technologii 3LCD z ciekłokrystaliczną migawką RGB. W praktyce zyskujemy urządzenie o jasności 2400 lumenów. Projektor jest w stanie pracować z rozdzielczością Full HD 1080p, 1920 × 1080 z proporcjami obrazu 16 : 9. Skąd w takim razie informacja w materiałach reklamowych o formacie 4K i UHD?

Dlatego właśnie warto uważnie czytać. To urządzenie wyposażone w zestaw technologii PRO UHD, w tym technologię optymalizacji 4K, która pozwala uzyskać efektywną, odbieraną przez oko ludzkie jakość obrazu 4K UHD. Do innych zalet modelu można zaliczyć współczynnik kontrastu na poziomie 200 000 : 1.
Gdy przyjrzymy się jeszcze bliżej…
Skoro o kontraście mowa. Wdrożono tu technologię HDR (czyli High Dynamic Range), co w praktyce oznacza, że zakres od najciemniejszych do najjaśniejszych obszarów ekranu jest znacznie większy. Umożliwia to lepszą percepcję drobnych szczegółów i sprawia wrażenie wyjątkowej głębi wyświetlanych treści. Dzięki HDR możemy mówić również o dużo większym nasyceniu kolorów, zatem obraz wydaje się dużo bardziej naturalny i intensywny. Co dalej?
Rzadko zdarzało się to wcześniej, aby tej klasy projektory posiadały zmotoryzowane funkcję optyki. A jednak! Ten model posiada nie tylko zmotoryzowaną opcję zoom i fokus, ale również lens shift, czyli fizyczne położenie obiektywu w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. Dodatkowo oprogramowanie pozwala na zapamiętanie dziesięciu ustawień pozycji obiektywu. Napisałem wcześniej o jasności projektora. Ale nie bez powodu Epson podaje wartość jasności dla światła białego, jak i kolorowego. W praktyce sama jasność białej wiązki nie gwarantuje dobrej jasności treści kolorowych. Tym samym odwzorowanie kolorów może być na dużo niższym poziomie. W tym modelu ten problem nie istnieje. Dlatego właśnie Epson tak chętnie stosuje matryce 3LCD. Właśnie dzięki temu zabiegowi projektor jest w stanie emitować równie silny strumień światła białego, jak i kolorowego. Potrójny przetwornik LCD to jeszcze jedna zaleta. Tego typu czip jest w stanie generować kolory RGB w tym samym czasie. A jak sprawa wygląda z pojedynczym przetwornikiem DLP? Do uzyskania kolorów w układzie z matrycą DLP wykorzystuje się tzw. tarczę kolorów. Co prawda, tarcza obraca się z dużą prędkością, ale nie zmienia to faktu, iż kolory nakładane są sekwencyjnie. Teoretycznie ludzkie oko nie rejestruje sekwencji o tak wysokiej częstotliwości zmiany, ale przy niskiej klasie projektorów można zaobserwować w obrazie obrzeża nienaturalnie rozmyte, gdzie rozczepienie kolorów będzie przypominało efekt tęczy. Jak wspomniałem, to kolejna zaleta technologii 3LCD. Jeśli przyjrzymy się starszym produktom, to stwierdzimy, że projektory o kilka generacji w tył nie radziły sobie z dynamicznymi scenami. Przy bardzo szybkich zmianach można było odnieść wrażenie rozmycia obrazu. W tym modelu zadbano o optymalizację takich szczegółów. Projektor ma funkcję interpolacji klatek. Ta technologia polega na wstawianiu nowych klatek pomiędzy oryginalne. Cały zabieg poprawia dynamikę i ostrość obrazu właśnie przy dynamicznych scenach.
Wyposażenie
Co możemy podłączyć do naszego projektora? Złącze typu Ethernet może pracować w standardzie 100 Base-TX oraz 10 Base-T. Na pokładzie znajdziemy też dwa gniazda HDMI oraz VGA. Nie zabrakło też standardów RS 232 oraz USB 2.0. Co z łącznością bezprzewodową? Jest możliwa do zamontowania jako opcja – projektor nie ma jej w standardzie.
To nowa era
Obserwuję pewną tendencję w tej klasie projektorów. Polega ona na tym, że w segmencie dobrej jakości projektorów przeznaczonych do kin domowych montuje się coraz więcej opcji dostępnych wcześniej w klasach instalacyjnych. Mam tu na myśli np. zmotoryzowaną optykę wraz z pamięcią ustawień obiektywu. To być może szczegół, ale sądzę, że Epson postawi tu wysoko poprzeczkę dla konkurencyjnych modeli, dbając o dobre wyposażenie nawet w tańszych urządzeniach.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje