Nareszcie! Po kilkunastu miesiącach przerwy, już nie hybrydowo, zdalnie, ani nie korespondencyjnie, ale w końcu na żywo znów w pierwszym tygodniu lutego w jednym miejscu spotka się cała europejska branża AV. I to nie w zimnym i deszczowym Amsterdamie, ale po raz pierwszy w słonecznej Barcelonie, w samym sercu Katalonii!
W ubiegłym roku targi ISE tylko zaznaczyły swoją obecność i większość wydarzeń miała formę online. Ale to już na szczęście za nami i wraz z powrotem całego sektora do normalności, również największa branżowa impreza wraca do swojej oryginalnej formy.
Przygotowania już dobiegają końca. Na ponad 700 wystawców, którzy już potwierdzili swoją obecność, i na odwiedzających będzie czekała nowoczesna infrastruktura wystawiennicza. Ogromne hale Fira de Barcelona zagwarantują dużo większy komfort i, przede wszystkim, przestrzeń, niż miało to miejsce w trakcie ostatnich edycji w Amsterdamie. O tym, jaką ofertę przygotowali w tym roku organizatorzy targów Integrated Systems Europe, jak przebiegają prace nad imprezą i co będzie czekało na gości w Barcelonie, rozmawialiśmy z Mike’iem Blackmanem, dyrektorem zarządzającym targów.

Tegoroczne targi Integrated Systems Europe odbędą się w dniach 1-4 lutego w ich nowym domu, którym od teraz będą bardzo nowoczesne hale Fira de Barcelona, a dokładnie jej część Gran Via. W skład kompleksu wchodzi osiem hal dysponujących łącznie powierzchnią 200 tysięcy metrów kwadratowych; to blisko czterokrotnie większa przestrzeń niż ta przygotowana w trakcie ostatnich targów w Amsterdamie. Na uwagę zasługuje jednak to, że najnowsze rozwiązania AV nie będą tylko prezentowane w tym olbrzymim kompleksie hal wystawienniczych. Dzięki koncepcji Sound Xperience Rooms w 12 wyjątkowych, w pełni skonfigurowanych strefach audio, które powstaną we współpracy z Eventos Filmax Cinema Gran Via, w odległości zaledwie kilkuset metrów od hali numer 5 będzie można w spokoju, w doskonałych warunkach i w pełni angażujący sposób posłuchać nowych systemów wszystkich wiodących producentów rozwiązań audio.
Jednak sama przestrzeń, znacznie lepsza komunikacja wewnątrz kompleksu i między halami czy wreszcie dużo większa liczba wystawców, dla których można będzie przygotować odpowiednią ilość miejsca, to nie wszystkie zalety sprawiające, że warto wybrać się już za miesiąc do Barcelony. Niewątpliwą atrakcją jest sama stolica Katalonii. Chyba każdemu z nas wracają wspomnienia z wilgotnego i zimnego Amsterdamu i, najdelikatniej rzecz ujmując, mało przyjemnej codziennej drogi na i z targów. W tej kwestii ISE w Barcelonie znów zyskuje przewagę. Dzięki temu, że strój, który należy zabrać do Hiszpanii w lutym, to bardziej lekki płaszcz niż kurtka rodem z wypraw na Antarktydę, wiele aktywności targowych będzie się odbywało również na świeżym powietrzu. Czego przykładem są chociażby food trucki, przy których będzie można spotkać się każdego dnia i oddychając przez chwilę od technologii i urządzeń AV, poczuć smak hiszpańskiej fiesty.
Zapraszamy do lektury naszej rozmowy z Mike’iem Blackmanem, który opowiedział nam, na jakim etapie są przygotowania do edycji 2022 i co dokładnie będzie czekać na wszystkich, którzy na początku lutego przyjadą do kompleksu Fira de Barcelona.

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Na jakim etapie są przygotowania do nadchodzącej edycji targów ISE? Co już jest zrobione, a co jeszcze przed Wami?
Mike Blackman, ISE: To pokrzepiające widzieć, że na całym świecie wydarzenia i imprezy targowe wracają do swojej formy sprzed pandemii. Jesteśmy zachwyceni, że już swoją obecność na ISE 2022 potwierdziło ponad 700 wystawców. Pracowaliśmy bardzo ciężko z wieloma naszymi partnerami, aby stworzyć wartościowy i barwny program edukacyjny oraz inspirującą część wystawową. Nie możemy się doczekać, aby znów wrócić do biznesu już w lutym tego roku!

Mike Blackman, Integrated Systems Europe

Fira de Barcelona i jej część Gran Via, w której skład wchodzi aż osiem hal to przestrzeń o powierzchni aż 200 000 m2. Dla porównania największa jak do tej pory edycja targów w Barcelonie zajmowała przestrzeń „zaledwie” ponad 53 000 m2 . Czeka nas jeszcze więcej interesujących rozwiązań i jeszcze więcej przemaszerowanych kroków każdego dnia!

Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, jakie są główne różnice w powstawaniu kolejnej edycji imprezy w porównaniu do wcześniejszych lat?
Ostatnia, pełna edycja ISE miała miejsce w lutym 2020 roku. Kilka miesięcy później zaadoptowaliśmy się w nowych okolicznościach i przyjęliśmy sytuację, z którą przyszło nam się mierzyć, i zaprezentowaliśmy w czerwcu 2021 roku dwa wydarzenia ISE Live & Online, jedno w Barcelonie i jedno w Londynie, oraz stworzyliśmy platformę z treściami cyfrowymi ISE Digital. Teraz wracamy do produkcji bardziej „standardowego” wydarzenia, jednocześnie cały czas współpracując bardzo blisko z kompleksem wystawienniczym Fira de Barcelona oraz władzami w Barcelonie, aby zapewnić uczestnikom tak bezpieczną edycję, jak to tylko możliwe.

Jakie szczególne środki planujecie wdrożyć w trakcie tegorocznej edycji, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa?
Zdajmy sobie sprawę, że cała branża bardzo czeka i bardzo chce, aby takie wydarzenia, jak ISE znów się odbywały, dlatego cały czas będziemy pracowali, aby zapewnić naszym wystawcom, zwiedzającym i wszystkim pracownikom hal jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i równocześnie nie ograniczać doświadczeń, z których słyną targi. Fira de Barcelona ma niezwykłe osiągnięcia w tym zakresie, czego najlepszym przykładem może być wyróżnienie przyznane niedawno przez ORP International Foundation (organizację zajmującą się zapobieganiu ryzykom zawodowym) właśnie za przeciwdziałanie COVID-19 i wdrażane przez nią protokoły bezpieczeństwa.
Jeżeli chodzi o ISE 2022 będziemy stale kontrolować wszystkie najbardziej aktualne środki przeciw COVID-19 i będziemy wdrażali najbardziej odpowiednie działania odpowiadające sytuacji w lutym 2022. Cały czas oczywiście będziemy współpracowali zarówno z samym kompleksem wystawienniczym Fira de Barcelona, miastem Barcelona oraz lokalnymi i ogólnokrajowymi władzami odpowiedzialnymi za walkę z pandemią i zdrowie. Potencjalnie, środki, które mogą obowiązywać w trakcie tegorocznej edycji to noszenie maseczek, dystans społeczny i wzmocnione środki sanitarne na terenie całego obiektu. Negatywny test, dowód szczepienia lub certyfikat ozdrowieńca będą wymagane, aby wejść na wydarzenie.
Na pewno będziemy na bieżąco informowali o wszystkich zmianach i nowościach, w tym zakresie bliżej daty wydarzenia.

Mike Blackman, Integrated Systems Europe

Fira de Barcelona to kompleks bardzo przyjazny środowisku. Dzięki znajdującym się na dachu dwudziestu pięciu tysiącom paneli słonecznych, które są w stanie zapewnić 5,9 GW rocznie, obiekt jest praktycznie samowystarczalny, jeżeli chodzi zapotrzebowanie na prąd. Przy okazji zmniejszono poziom emisji szkodliwych pyłów do atmosfery o 3000 ton.

Jacy wystawcy już dzisiaj potwierdzili swoją obecność na targach i ilu uczestników już zarejestrowało się i wyraziło chęć przyjechania do Barcelony?
Duży i nowoczesny obiekt Fira de Barcelona Gran Via jest idealną przestrzenią do organizacji targów ISE. Przede wszystkim właśnie dzięki temu, że jest tak przestronna. Już cała przestrzeń wystawiennicza wygląda bardzo dobrze i mamy ponad 700 firm, które już potwierdziły swoją chęć udziału w imprezie. Na liście wystawców, którzy przyjadą do Barcelony, są między innymi: Barco, Crestron, KNX, Kramer, LG, Panasonic, Samsung czy Sony, a to tylko kilka spośród wielu marek.
Cała przestrzeń ekspozycyjna została przebudowana dla potrzeb edycji 2022 i jednym z nowych obszarów jest strefa Discovery Zone, która będzie gościła 40 zupełnie nowych wystawców, nigdy wcześniej nie obecnych na targach ISE!
Dzięki szerokim korytarzom, łatwemu pod względem nawigacji i poruszania się układowi hal i wiodącym w branży markom, które będą prezentowały swoje najnowsze produkty, ISE 2022 przyniesie zarówno kanałowi AV, jak i użytkownikom końcowym mnóstwo inspiracji i rozwiązań, które pozwolą na adaptację biznesów do potrzeb dzisiejszego rynku.
Jak wskazuje nasze doświadczenie, odwiedzający targi przeważnie rozpoczynają masową rejestrację w styczniu i spodziewamy się dobrej frekwencji.

Co zmieni się bezpośrednio w odniesieniu do nowej przestrzeni, w której teraz będą odbywały się targi ISE? Jakie nowe możliwości ona przynosi?
Jesteśmy bardzo podekscytowani, że przenosimy się do naszego nowego domu w Barcelonie i że do dyspozycji wystawców i odwiedzających będzie teraz znacznie więcej miejsca w nowoczesnym i wyposażonym w najbardziej aktualne rozwiązania techniczne obiekcie. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, stworzyliśmy kilka Stref Technologicznych, w których zgrupowani zostaną wystawcy prezentujący podobne rozwiązania i technologie. Takie podejście sprawia, że odwiedzający łatwiej mogą odnaleźć interesujące ich produkty i szybko je porównać, co w znaczny sposób oszczędza ich czas.
Podczas gdy w przeszłości musieliśmy mierzyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dostępnej przestrzeni w niektórych strefach, to w przypadku obiektu Fira de Barcelona to już przeszłość. Teraz więcej firm mogło umiejscowić swoje stoiska w preferowanych przez nich lokalizacjach. Co więcej, w końcu możemy również powitać na targach ISE firmy, dla których, niestety, nie było miejsca w przeszłości. Cała strefa wystawiennicza zostanie podzielona w tym roku na sześć stref. Tymi strefami będą: systemy ujednoliconej komunikacji (UC) i technologie dla edukacji, rozwiązania rezydencyjne i systemy smart building, strefa rozwiązań konferencyjnych, digital signage i DooH, strefa audio oraz zupełnie nowa strefa światło i scena ze specjalną strefą prezentacji rozwiązań oświetleniowych.

Mike Blackman, Integrated Systems Europe

Nie mniej ważne zarówno z punktu widzenia organizatorów targów, wystawców i zwiedzających są możliwości komunikacyjne obiektu. Centrum ekspozycyjne jest zlokalizowane bardzo blisko międzynarodowego portu lotniczego El Prat, głównych dróg i środków transportu publicznego – zarówno autobusów, jak i pociągów. Ciekawostką i zarazem ogromną zaletą obiektu jest fakt, że jedna ze stacji metra jest zlokalizowana bezpośrednio pod głównym wejściem do hal kompleksu Gran Via, co znacząco podnosi komfort podróżowania gości targów. Podróż między targami a lotniskiem potrwa nie więcej niż dwadzieścia minut, w dodatku bez korków! Dobrą wiadomością jest również to, że w trakcie targów cała komunikacja miejsca w Barcelonie, zarówno autobusy jak i tramwaje będą dla wszystkich gości bezpłatne!

Czy targi ISE zapewnią transport dla wystawców, tak jak miało to miejsce w trakcie poprzednich edycji w Amsterdamie?
Z prawdziwą radością informuję, że wszyscy posiadacze wejściówek na targi ISE będą mogli ZA DARMO w trakcie wszystkich czterech dni targowych (1-4 lutego) poruszać się metrem oraz autobusami w mieście. Bilety uprawniające do darmowych przejazdów będą rozdawane po zeskanowaniu identyfikatora.

Odnosząc się jeszcze na chwilę do nieco bardziej przyziemnych spraw. Czy na gości odwiedzjących targi i spędzających w halach całe dnie będzie czekała szeroka oferta gastronomiczna?
Tak, będzie dostępna bardzo szeroka oferta z wieloma możliwościami. Uwzględniająca oczywiście lokalną kuchnię, smaki i kulturę jedzenia. Ponadto, chciałbym tutaj również zwrócić uwagę, że goście targów ISE będą mogli również przekonać się, jak fantastyczną ofertą hotelową, restauracyjną i rozrywkową dysponuje Barcelona. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Barcelona ma kilka najlepszych w Europie restauracji!

Co w zakresie zakwaterowania może zaoferować Barcelona?
Oficjalnym partnerem hotelowym i turystycznym ISE jest bnetwork, renomowana agencja specjalizująca się w aranżacji hoteli, organizacji podróży i wydarzeń specjalnych. Gorąco zachęcamy, aby skorzystać z jej pomocy przy rezerwacji hoteli. Na dedykowanej stronie internetowej https://isehotels.bnetwork.com można na bieżąco śledzić dostępne miejsca hotelowe. Można również kontaktować się z agencją mailowo, pod adresem: isehotels@bnetwork.com.

Czy sytuacja pandemiczna wpłynęła na obecność niektórych wystawców lub gości w trakcie ISE 2022? Czy spodziewacie się, że, na przykład, goście z Azji nie będą mogli przyjechać na najbliższą edycję targów?
Biorąc pod uwagę czynniki uniemożliwiające lub znacznie utrudniające podróże do i z Azji, spodziewamy się, że liczba wystawców z tamtego regionu będzie mniejsza. Jednak wiemy również, że wszyscy wystawcy z Azji robią wszystko, co mogą aby dołączyć do nas i pojawić się na targach. My również robimy, co w naszej mocy, aby umożliwić udział gościom z Chin.

Mike Blackman, Integrated Systems Europe

Z całą pewnością wiele rozmów z hal przeniesie się na słoneczne place znajdujące się w ich pobliżu. Tutaj będzie można coś przekąsić i spędzić miło czas. Piękna pogoda gwarantowana!

Co roku bardzo ważną częścią targów jest ich program edukacyjny i konferencyjny. Jakich wydarzeń mogą spodziewać się uczestnicy w tym roku?
W trakcie ISE 2022 program konferencyjny przyniesie bardzo wiele interesujących treści. Jest on mieszanką bezpłatnych i płatnych sesji oraz naszego programu poświęconego przywództwu w branży. Myślę, że obejmuje on szeroką gamę tematów i zagadnień branżowych. Już w poniedziałek, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem tegorocznej edycji, odbędą się dwie całodniowe sesje na specjalnie przygotowanych scenach w hali piątej. Ponadto będzie również bogaty hiszpański program konferencyjny w strefie AV Experience, produkowany we współpracy z AVIXA. Pawilon Kataloński produkowany we współpracy z ACCIO z całą pewnością zapewni wspaniałe doświadczenia dla gości z regionu. W programie konferencji ISE, w których udział wezmą eksperci, znalazły się liczne prezentacje i panele dyskusyjne m.in.: szczyt digital signage, konferencja smart building, szczyt poświęcony rozwiązaniom dla control roomów, szczyt inteligentnych miejsc pracy, szczyt rozwiązań cyfrowych dla edukacji, szczyt wydarzeń live oraz szczyt poświęcony technologiom dla superjachtów.

Jakie wydarzenia specjalne zostaną zaprezentowane w trakcie ISE 2022?
W ciągu całego tygodnia będzie działo się bardzo dużo. Mamy przebogaty program wydarzeń organizowany przez takie podmioty jak ISE, AVIXA czy CEDIA. Wiele interesujących wydarzeń odbędzie się również na scenie głównej, w strefie AV Experience Zone czy w hali rozwiązań dla widowisk live w hali 7. Poza tym będą również mniejsze strefy, których organizacją zajmują się takie organizacje jak AFIAL, PLASA czy WILM (Women in Live Music). Oczywiście przyznawane będą również międzynarodowe nagrody InAVation Awards. Z pewnością możemy spodziewać się wielu fantastycznych wydarzeń! Szczegóły są cały czas aktualizowane i warto śledzić stronę www.iseurope.org, aby być na bieżąco.

Przedstawiciele jakich rynków wertykalnych przede wszystkim powinni przyjechać w tym roku na targi ISE?
Nasi odwiedzający reprezentują bardzo różne branże. Co roku na ISE przyjeżdżają przedstawiciele kanału AV, firmy które są zaangażowane w projektowanie, instalowanie i utrzymanie instalacji AV, użytkownicy końcowi, ludzie związani z branżą retail, edukacją, sektorem enterprise & IT, inteligentnymi budynkami, sektorem HoReCa, wydarzeniami live, a w tym roku będą to również przedstawiciele firm związanych z produkcją i wyposażaniem superjachtów i wiele, wiele więcej.

Czy bazując na wnikliwych obserwacjach rynku i rozmowach z wystawcami i partnerami ISE, widzisz postępujące łączenie się branż IT i AV i czy w tym roku będzie to jeszcze bardziej widoczne w trakcie targów niż w poprzednich latach?
Tak, w istocie dwiema głównymi arenami, gdzie doskonale będzie widać ten trend, będą strefa Zunifikowanej Komunikacji oraz strefa Rozwiązań Edukacyjnych. W trakcie ISE 2022 zlokalizowaliśmy te dwie strefy w hali numer 2, gdzie będzie można zapoznać się z ofertą ponad 110 wystawców. Uznaliśmy, że wiele potrzeb tych dwóch sektorów, jeżeli chodzi o rozwiązania AV, jest podobne. Goście tej strefy znajdą tutaj rozwiązania dla potrzeb globalnych, rozproszonych firm, dla sal konferencyjnych, biur, a także instytucji edukacyjnych czy szkoleniowców, wykładowców i nauczycieli. Wystawcy będą tutaj prezentowali technologie dla potrzeb pracy hybrydowej i łączenia wielu odległych lokalizacji. Oprócz globalnych marek takich jak Cisco, Google, HP, Intel czy Microsoft, po raz pierwszy na targach pojawi się Zoom. Spodziewamy się również wielu interesujących rozwiązań prezentowanych przez takie marki jak: Jabra, Logitech, Avocor, AVI-SPL czy Lenovo.

Bardzo interesującym wydarzeniem wpisującym się w program ISE będzie również festiwal LLUM BCN. Czy możesz przybliżyć główne założenia tej imprezy?
Targi ISE z przyjemnością dołączyły do grona sponsorów i jury międzynarodowego festiwalu sztuki świetlnej LLUM BCN, który w 2021 roku był przełożony z lutego na listopad. Jednak w 2022 roku impreza powróci do swoich standardowych dat, odbędzie się w dniach 4-6 lutego, a jej areną będą przestrzenie publiczne w całej Barcelonie. LLUM BCN to wydarzenie o międzynarodowej renomie i jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez w kalendarzu kulturalnym miasta.

Szczególnie interesująco wygląda również strefa Sound Xperience. Czy możesz opowiedzieć nam w szczegółach o tym projekcie?
To szczególnie ekscytująca inicjatywa, debiutująca w trakcie ISE 2022. Od sieci umożliwiających transmisję sygnałów audio przez immersyjne rozwiązania dźwiękowe, targi ISE zawsze były w czołówce miejsc, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia z zakresu profesjonalnych systemów audio. Teraz jednak nasza oferta z departamentu dźwięku wejdzie w nową, jeszcze bardziej ekscytującą fazę, wraz z wprowadzeniem ISE Sound Xperience, gdzie prezentowane będą najnowsze rozwiązania światowych liderów technologii audio.
Ponieważ znaczenie najnowszych technologii dźwiękowych i dźwięku immersyjnego stale rośnie w profesjonalnych instalacjach AV, potrzeba zapewnienia potencjalnym klientom realistycznej, komfortowej i w pełni wiarygodnej prezentacji nowych technologii z tego obszaru stała się coraz bardziej dotkliwa. Dzięki koncepcji Sound Xperience Rooms wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, dostarczając 12 wyjątkowych, w pełni skonfigurowanych przestrzeni audio, które zapewnimy we współpracy z kompleksem Eventos Filmax Cinema Gran Via, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od hali 5 Fira de Barcelona.
Wśród firm, które zaprezentują swoje rozwiązania, są m.in. jeden z najbardziej uznanych producentów rozwiązań nagłośnieniowych na świecie, brytyjska firma Martin Audio, wiodący producent systemów nagłośnieniowych L-Acoustics czy Adamson Systems Engineering, którego głośniki są stałym wyposażeniem największych tras koncertowych i sal koncertowych już od ponad trzech dekad.

Czy tradycyjnie jak co roku możesz zaprosić czytelników magazynu „AVIntegracje” do udziału w targach ISE 2022?
Haha, wciąż nie mówię po polsku, ale potrafię powiedzieć tyle: „Chętnie zobaczymy Cię w Barcelonie! Zarejestruj się na ISE 2022 już dzisiaj!”

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

Zdjęcia: AVIntegracje
Integrated Systems Europe

UWAGA! Jak co roku, jako partner medialny Targów przygotowaliśmy dla naszych Czytelników specjalny kod umożliwiający bezpłatne wejście na wszystkie dni imprezy!

Zapraszamy do rejestracji tutaj: https://avintegracje.pl/bezplatne-zaproszenie-na-targi-ise/

Kod uprawniający do bezpłatnego wejścia przez wszystkie dni targowe: HNCAFMAI

Zapraszamy i do zobaczenia w Barcelonie!