Optimal Audio Cuboid

Brytyjska marka Optimal Audio należy do grupy Focusrite i specjalizuje się w nagłośnieniu instalacyjnym, oferując m. in. głośniki, wzmacniacze, czy różnego rodzaju kontrolery. Jej produkty wykorzystywane są przez różne obiekty, od mniejszych, aż po wielostrefowe, w których można wykorzystać uniwersalną aplikację WebApp do konfigurowania i kontrolowania całego systemu, z korekcją, przetwarzaniem dźwięków itp. W ofercie wyróżnia się seria ściennych głośników Cuboid, obejmująca zarówno mniejsze modele, jak i przeznaczone do większych przestrzeni.

Wszystkie konstrukcje serii Cuboid są pasywne i dwudrożne, zaś liczba w nazwie określa średnicę przetwornika niskotonowego. Mamy tu zatem Cuboid 3, 3TX, 5, 5TX, 6, 6TX, 8, 10, 12 oraz 15. Obudowy modeli 3, 5 i 6 wykonane są z tworzywa (ABS), zaś grill to pomalowane aluminium, z kolei modele 8, 10, 12 i 15 mają drewniane obudowy, a czoło chroni stalowa maskownica. W ich przypadku zastosowano także obracaną tubę, by uzyskać optymalne pokrycie w każdych warunkach. Generalnie przeznaczone są do montażu na ścianie i każdy model posiada w zestawie odpowiedni uchwyt, pozwalający na łatwy montaż w pionie lub poziomie. Zaprojektowano je z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości dźwięku w pomieszczeniach, w których w grę wchodzą małe i średnie odległości, aczkolwiek nawet te mniejsze modele charakteryzują się stosunkowo dużą siłą i odpowiednim pokryciem. Trzeba też podkreślić, że doskonale spisują się w całym paśmie (jak przystało na modele pełnozakresowe), dostarczając czysty dźwięk w niskich, średnich, czy wysokich tonach.

Optimal Audio Cuboid

Optimal Audio to seria kilkunastu profesjonalnych, instalacyjnych ściennych zestawów głośnikowych. Najmniejszy z modeli serii Cuboid, 3 – tutaj w wariancie białym

Jeśli lokalne warunki wymagają dodatkowego wsparcia niskiego pasma, głośniki serii Cuboid można skojarzyć z subwooferami serii Sub, producent zaleca także stosowanie własnych wzmacniaczy z DSP, należących do serii SmartAmp oraz kontrolerów Zone, które dodatkowo zapewniają ochronę przed przekroczeniem akceptowalnego poziomu dźwięku (dzięki pokładowym limiterom), oferując także wiele innych funkcji. Dzięki naściennym panelom ZonePad i aplikacji WebApp możliwa jest prosta i intuicyjna konfiguracja całego systemu, a następnie obsługa przez użytkownika końcowego. Omawiane głośniki znajdą zastosowanie w wielu miejscach, generalnie wszędzie tam, gdzie oczekuje się wysokiej jakości dźwięku, odpowiedniego pokrycia na krótkich i średnich dystansach. W szczególności zaś będą to obiekty gastronomiczne, jak bary, restauracje, kawiarnie, centra handlowe, konferencyjne, edukacyjne, hotele, szeroko rozumiane obiekty użyteczności publicznej, domy kultury, biura, poczekalnie, galerie, muzea, obiekty sportowe i wiele innych. Warto przy tej okazji podkreślić, że serię Cuboid można zainstalować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – w tym wypadku konieczne jest zastosowanie osłony terminala, zapewniającej stopień ochrony IP54.

Najmniejszym z omawianej rodziny jest model Cuboid 3, wyposażony w niskotonowy przetwornik o średnicy 3 cali, z magnesem ferrytowym oraz membraną z powlekanego papieru, a także półcalowy wysokotonowy, z kopułką PEI, połączony z płytkim falowodem. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze (12,0 × 19,0 × 11,8 cm, 1,26 kg) może być montowany dosłownie wszędzie, a jednocześnie zapewni odpowiedni dźwięk, oferując moc 30 W, maksymalny poziom SPL wynoszący 98 dB (szczytowy nawet 104 dB). Ma pasywną zwrotnicę 3 kHz, a pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 125 Hz do 20 kHz. Obudowa ma kształt lekko trapezowy i wykonana jest z terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego, czyli ABS. Głośnik charakteryzuje się szeroką dyspersją w obu płaszczyznach, czyli 130° w poziomie i 120° w pionie. Nominalna impedancja wynosi 8 Ω. Do podłączenia służy zaś 4-pinowe złącze Euroblock. Z racji rozmiarów i parametrów jest to model przeznaczony przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń, gdzie zasięg jest relatywnie krótki. Występuje także w wariancie 3TX (z transformatorem), który może być zasilany z serii odczepów 70 V, 100 V lub przy niskiej impedancji. Do wyboru odczepu służy obrotowy przełącznik na tylnej ścianie obudowy. Podobnie jak wszystkie inne modele serii można je nabyć w kolorze białym albo czarnym.

Optimal Audio Cuboid

Cuboid 3 z boku, widać uchwyt do mocowania na ścianie

Cuboid 5, a także wariant z transformatorem – 5TX – są nieco większe, ważąc 2,15 kg, ale wciąż na tyle małe, by nadawać się do zainstalowania w dowolnym miejscu. Moc znamionowa wynosi 50 W, maksymalny poziom SPL to 102 dB (szczytowy wynosi 111 dB), zaś pasmo przenoszenia zaczyna się od 97 Hz. Dyspersja jest taka sama, jak najmniejszego z serii. Cuboid 5 wyposażono w przetwornik niskotonowy o średnicy 5,25 cala oraz wysokotonowy 0,75 cala, z jedwabną kopułką i magnesem neodymowym. Pasywna zwrotnica ustawiona jest nieco niżej, na 2,5 kHz. Ostatnim z modeli serii Cuboid, który posiada obudowę z ABS jest 6 oraz jego wariant z transformatorem, czyli 6TX. Wciąż zachowano bardzo niewielkie rozmiary, czyli 20 × 32 × 19 cm, przy wadze 3,82 kg. Moc znamionowa wynosi 60 W (w szczycie 240 W), maksymalny SPL ciągły wynosi 107 dB, szczytowy 113 dB. Głośnik wyposażono w przetwornik niskotonowy o średnicy 6,5 cala, oraz jednocalowy wysokotonowy i pasywną zwrotnicę 3,4 kHz. Pasmo przenoszenia zaczyna się od 90 Hz.

Optimal Audio Cuboid

Od lewej: Model Cuboid 6 widziany od tyłu, Cuboid 10, jeden z większych modeli serii, największy z Cuboidów, model 15, widziany z boku

Poczynając od modelu Cuboid 8, głośniki mają już drewniane obudowy i osłony czołowe z perforowanej stali, z którą znajduje się specjalny, siateczkowy materiał. Dostępne są tylko w kolorze czarnym. Modele 8, 10, 12 i 15 nie mają także wariantów z transformatorem. Złącza w ich wypadku to 2 typu NL4. Do mocowania służą wpuszczane śruby M8, których liczba rośnie w zależności od wielkości danego głośnika. Wyższe modele mają obracane tuby, pozwalające użytkownikom na dopasowanie pokrycia do indywidualnych potrzeb – także w zależności o orientacji głośnika, pionowej, czy poziomej. Dyspersja w przypadku modeli 8 i 10 wynosi 90˚ w poziomie i 50˚ w pionie, zaś w przypadku modeli 12 i 15 pozioma wynosi 80˚. Cuboid 8 jest już wyraźnie większy od poprzedników, choć wciąż zachowuje raczej kompaktowe rozmiary (26,1 × 25,6 × 42,25 cm), przy wadze 10 kg. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres do 90 Hz do 18 kHz. Moc znamionowa wzrosła do 200 W, maksymalny poziom SPL wynosi 115 dB (ciągły), względnie 121 dB (szczytowy). Głośnik wyposażono w przetwornik niskotonowy o średnicy 8 cali, wysokotonowy jednocalowy i pasywną zwrotnicę 2,9 kHz. Cuboid 10 waży już 16 kg, a wyposażono go w przetwornik niskotonowy o średnicy 10 cali i wysokotonowy 1-calowy z poliamidową kopułką. Moc znamionowa to 250 W, zaś maksymalny poziom SPL wynosi 120 dB (w szczycie 126 dB). Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 65 Hz od 20 kHz. Cuboid 12 ma identyczny przetwornik wysokotonowy, ale za to już 12 calowy niskotonowy, a także pasywną zwrotnicę 2,5 kHz. Moc znamionowa wynosi aż 300 W, co przekłada się na maksymalny poziom SPL wynoszący 123 dB (ciągły), względnie 129 dB (szczytowy). Pasmo przenoszenia zaczyna się od 62 Hz. I wreszcie największy z przedstawicieli rodziny, oznaczony numerem 15, jak można się zatem domyślić, wyposażono w przetwornik niskotonowy o takiej właśnie średnicy (wyrażonej w calach). Zwrotnica ustawiona jest na 2,3 kHz. Głośnik oferuje moc znamionową 500 W, szczytową zaś 2000 W, gwarantując maksymalny SPL wynoszący 126 dB (ciągły) i 132 dB (szczytowy). Pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 58 Hz do 18 kHz. Cuboid 15 waży już 28 kg i ma wymiary 41,6 × 42,65 × 69,15 cm.

Optimal Audio Cuboid

Tylna ściana Cuboid 15, największy z modeli serii w całej okazałości

Podsumowanie
Optimal Audio znana jest z produktów wysokiej jakości i seria Cuboid tylko potwierdza tę reputację. Mamy do czynienia z ciekawą serią głośników o bardzo różnej wielkości i mocy, poczynając od modelu ważącego nieco ponad kilogram i o mocy 30 W, aż po całkiem już spory, 28-kilogramowy o mocy 500 W. Ponieważ wszystkie należą do jednej serii, nabywca może dowolnie skonfigurować instalacyjny system nagłośnienia, dobierając głośniki stosownie do potrzeb, wielości pomieszczeń, spodziewanego dystansu itp. Napędzając je za pomocą firmowych wzmacniaczy, korzystają z kontrolerów, paneli naściennych i uniwersalnej aplikacji kontrolnej może zbudować nowoczesny i wydajny system, który doskonale spełni swoją rolę, będąc jednocześnie prostym i przyjaznym w obsłudze.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”