biamp apprimo

Sprawne działanie dużego systemu audiowizualnego wymaga połączenia ze sobą wielu różnych urządzeń oraz skutecznego zarządzania ich pracą. Duży stopień skomplikowania rekompensowany jest wysoką elastycznością i bogatą funkcjonalnością systemu uszytego dokładnie według wymagań użytkownika. Jednak nawet najbogatszy w funkcje system bez przemyślanego interfejsu sterowania nie będzie chętnie używany.

Rodzina produktów Biamp Apprimo zaprojektowana została właśnie do pracy z rozległymi systemami audiowizualnymi. Panele sterowania Biamp Apprimo Touch oraz Biamp Apprimo TEC-X według producenta ułatwiają konfigurację, obsługę oraz zarządzanie sprzętem audiowizualnym tworzącym rozbudowany system. Pod lupę wezmę więc Apprimo, by sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Apprimo Touch to dotykowe panele sterowania dostępne w czterech rozmiarach. W nazwie każdego modelu ostatnia cyfra wskazuje na przekątną ekranu, która może mieć 4, 7, 8 lub 10 cali. Najmniejszy Biamp Apprimo Touch 4 przypomina rozmiarem niewielki smartfon. Rozdzielczość jego wyświetlacza to 800×480 pikseli i przy jasności 400 nitów skutecznie sprawdzi się w mniejszych salach. Czujniki PIR automatycznie włączają ekran i dostosowują jego jasność w oparciu o poziom oświetlenia otoczenia w pomieszczeniu.

biamp apprimo

Panele sterowania Biamp Apprimo to intuicyjne interfejsy do różnej wielkości sal konferencyjnych. Panele Apprimo Touch 8i mogą być na blacie, pod tynkiem lub wieszane na ścianie, a kąt odchylenia i wysokość montażu można dobrać tak, aby każdy użytkownik miał łatwy dostęp.

Większe modele Apprimo Touch 7 i 10 mają rozdzielczości ekranów odpowiednio 1024 x 595 oraz 1280 x 800 pikseli. Pozwolą zmieścić znacznie większe, estetycznie przygotowane menu na jednym ekranie, a co za tym idzie umożliwią wysterowanie dużych i bardzo dużych instalacji. Oczywiście możliwe jest łączenie ze sobą różnych modeli Apprimo, na przykład 4-calowego na mównicy, a 10-calowego w pomieszczeniu technika. W ten sposób można jeszcze lepiej dopasować system AV do wymagań użytkownika. Wszystkie panele zasilane są przez PoE, wystarczy by przełącznik sieciowy oferował 15W na port. Komendy z panelu przekazywane są do kontrolera z rodziny Biamp Impera. Układ menu sterującego konfiguruje się w oprogramowaniu Biamp Project Designer, w którym dostępne są gotowe szablony, co znacząco skraca czas potrzebny do uruchomienia systemu. Możliwości Biamp Project Designer są naturalnie na tyle bogate, że wygląd i funkcjonalność panelu Apprimo Touch można zaprojektować w dowolny sposób. Automatyczne włączenie się ekranu z jasnością dopasowaną do otoczenia możliwe jest dzięki wyposażeniu paneli w czujnik zbliżeniowy oraz czujnik oświetlenia otoczenia. Każdy z paneli można zainstalować w standardowej, pojedynczej puszce elektrycznej. Ramka na przodzie każdego panelu mocowana jest magnetycznie, co jeszcze bardziej ułatwia instalację urządzenia.

biamp apprimo

Apprimo TEC-X 1000 łączy cechy klawiatury i panelu dotykowego. Zarówno 6 przycisków, jak i pokrętło są dowolnie przypisywalne.

Apprimo Touch 8i na pierwszy rzut oka jest po prostu ośmiocalowym panelem dotykowym. Jednak wewnątrz zintegrowany został kontroler zdolny do sterowania nawet dwudziestoma urządzeniami opartymi na protokole IP. Wszystkie te urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci LAN co kontroler. Podobnie jak wcześniej opisywane Apprimo Touch, również model Touch 8i zasilany jest przez PoE, a sposób jego pracy zaprogramować można w aplikacji Biamp Project Designer. Czujniki światła otoczenia oraz obecności zawiadują podświetleniem panelu Touch 8i, rozświetlając go do optymalnej, dostosowanej do otoczenia jasności, gdy tylko w pobliżu wykryty zostanie użytkownik.

biamp apprimo

Najmniejszy Apprimo Touch 4 przypomina rozmiarem smartfon. Magnetyczna płyta ułatwia instalację.

Apprimo Touch 8i posiada nowoczesny wygląd i dzięki temu pasuje do każdego wystroju wnętrza. Pełnokolorowy ekran dotykowy pozwala użytkownikom na kontrolę wszystkich elementów systemu AV i otoczenia w pomieszczeniu. Jest dostarczany z prostym, ale stylowym uchwytem stołowym, a opcjonalne akcesoria zapewniają elastyczność różnych możliwości montażu na ścianie. Oprócz powszechnego płaskiego (Apprimo Touch 8-WMF) dostępny jest kątowy uchwyt ścienny (Apprimo Touch 8-WMA), który ustawia panel sterowania lekko w górę. Dzięki temu ekran jest dobrze widoczny dla osób stojących nad nim. Kątowy uchwyt ścienny jest również przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ekran dotykowy Apprimo Touch 8i jest dla nich łatwiejszy w obsłudze, gdy jest zamontowany pod odpowiednim kątem.

biamp apprimo

Apprimo Touch 10 to 10-calowy dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Jest odpowiedni do pomieszczeń, które wymagają bardziej złożonego poziomu sterowania.

Panele sterowania Biamp Apprimo TEC-X 1000 oraz TEC-X 2000 łączą w sobie prostotę klawiatury z fizycznymi przyciskami i elastyczność dotykowego panelu. Wyposażenie obu modeli TEC-X w dotykowy wyświetlacz LCD pozwala na bardzo wygodne zaprogramowanie ich funkcjonalności. Do dyspozycji integratora jest 12 przycisków na wyświetlaczu Apprimo TEC-X 2000. Model Apprimo TEC-X 1000 składa się z „sześcioprzyciskowego” wyświetlacza LCD oraz umieszczonego pod nim fizycznego pokrętła. Oba modele wyposażone są także w dowolnie przypisywalny pasek podświetlenia LED.

biamp apprimo

Apprimo TEC-X 2000, tutaj w wersji czarnej i na opcjonalnej podstawce stołowej, zapewnia do 12 konfigurowalnych przycisków, których funkcje przypisywane są w programie Biamp Tesira.

Może on więc służyć nie tylko do obrazowania poziomu głośności czy wyciszenia dźwięku lecz także do komunikowania stanu urządzeń. Apprimo TEC-X zasilany jest przez PoE, więc do miejsca instalacji wystarczy doprowadzić pojedynczą skrętkę Cat.6. Możliwe jest też połączenie bezpośrednio ze sobą nawet czterech Apprimo TEC-X. Każdy kolejny panel podłącza się do odpowiedniego gniazda RJ-45 poprzednika. W rezultacie do serwerowni doprowadzić trzeba tylko jedną trasę Cat.6, a na samym przełączniku wystarczy jeden port LAN. Konfiguracja funkcji wywoływanych przez TEC-X realizuje się w oprogramowaniu Tesira, tym samym, które służy do zaprogramowania procesorów dźwięku Biamp.

biamp apprimo

Z tyłu obudowy TEC-X znajdują się dwa porty RJ-45. Jeden służy do połączenia z przełącznikiem sieciowym, a drugi pozwala na szeregowe połączenie do 4 urządzeń Apprimo TEC-X.

Podsumowanie
Łatwość stworzenia spójnego i estetycznego menu sterującego wraz z prostą konfiguracją w Biamp Project Designer rzeczywiście ułatwia uruchomienie dowolnie dużego systemu audiowizualnego. Intuicyjna konstrukcja kontrolerów sprawia, że są one łatwe w użyciu, nawet dla osób, które mogą nie być szczególnie obeznane z technologią. Opracowane przez Biamp opcje montażu przyczyniają się do znaczącego zwiększenia dostępności paneli sterowania różnym grupom użytkowników. Biamp Apprimo poradzi sobie z systemami audiowizualnymi w hotelowych centrach konferencyjnych, uczelnianych audytoriach czy też w korporacyjnych przestrzeniach biurowych. Warto pamiętać, że wszystkie opisywane urządzenia objęte są pięcioletnią gwarancją producenta.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”