Clevertouch IMPACT Lux

Dotykowe monitory znacząco podnoszą funkcjonalność każdej przestrzeni do współpracy. Pozwalają na wygodną wymianę pomysłów w czasie burzy mózgów, ułatwiają wyjaśnienie tematu szkolenia czy lekcji, umożliwiają tworzenie notatek, których treść zapisać może dowolny uczestnik spotkania.

Nowa seria monitorów interaktywnych Clevertouch wydaje się wyróżniać na tle rynku kilkoma, na pierwszy rzut oka niepozornymi rozwiązaniami, które według słów producenta czynią z nich rozwiązanie idealne i wszechstronne. Pod lupę trafia więc Clevertouch IMPACT Lux – seria trzech monitorów o przekątnych od 65 do 86 cali, wyposażonych w technologię dotyku. Wszystkie monitory wyposażone są w dotyk oparty o podczerwień. Matryca wyświetlająca obraz chroniona jest szkłem o grubości 3milimetrów i o twardości 7 w skali Mohsa. Co ważne – pomiędzy szkłem a matrycą nie ma przerwy – producent określa to rozwiązanie jako „Low Parallax 0mm Air Gap”, co po prostu oznacza, że użytkownik ma do dyspozycji bardzo dużą precyzję dotyku, niezależnie czy do interakcji z monitorem używa własnego palca czy pasywnego pisaka.

Clevertouch IMPACT Lux

Clevertouch IMPACT Lux to wielofunkcyjny monitor dotykowy. Pozwala na stworzenie bardzo funkcjonalnej sali konferencyjnej. Dzięki wbudowanej komunikacji Wi-Fi, praca w biurze na wózku mobilnym z wykorzystaniem najnowszego rozwiązania od Clevertouch staje się jednym z najlepszych zastosowań.

W monitorach jest wbudowany system operacyjny Android 13 wraz z rozpoznawaniem gestów. Ponadto dzięki certyfikacji Google EDLA wszystko, co mamy w swoim telefonie mamy teraz na monitorze (poczta e-mail, dostęp do chmury, ulubione aplikacje itp.). A to oznacza, że ewentualne szkolenie z obsługi monitora będzie niezwykle łatwe do przeprowadzenia (i krótkie). Ilość jednoczesnych punktów dotyku, to pierwszy ze wspomnianych wyróżników Clevertouch IMPACT Lux, jest ich 50, a producent nazywa je punktami ciągłego kontaktu. Monitory Clevertouch IMPACT Lux wykorzystują system operacyjny Android w wersji 13, mają certyfikację Google EDLA. „Enterprise Device License Agreement” oznacza program prowadzony przez Google. EDLA zapewnia zestaw zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, takich jak MFA (uwierzytelnianie wieloskładnikowe), szyfrowanie danych czy narzędzia do zarządzania kompatybilnymi urządzeniami. Co więcej – współpraca z Google dała pełen dostęp do sklepu Google Play oraz Google Cloud. To drugi wyróżnik monitorów. Jednak poza wyświetlaczem o rozdzielczości 4K, Clevertouch IMPACT Lux to także zaawansowany system przetwarzania informacji. Do dyspozycji użytkownika jest aż 128GB pamięci wewnętrznej, wspartej 8GB RAM-u oraz najszybszy na rynku chipset Rockchip RK3588 z mocą obliczeniową 3,0 GHz! Dzięki temu monitor jest bardzo wydajny i szybki, nawet jeśli uruchomimy wiele aplikacji jednocześnie.

Clevertouch IMPACT Lux

Interfejs użytkownika Clevertouch IMPACT Lux daje dostęp do sklepu Gogle Play, przeglądarki Chrome oraz bogatego pakietu rozwiązań własnych Clevertouch.

Do tego możliwość pracy pod Androidem 13 w rozdzielczości 4K. Uff, sporo detali technicznych – jednak najczęstsze pytanie to „czy możliwa jest praca z aplikacjami Microsoftu?”. Otóż tak – Clevertouch IMPACT Lux ma pełny pakiet Ofice 365 (a więc obsłuży także MS Teams). I to trzeci już wyróżnik Clevertouch IMPACT Lux Kompletu możliwości oprogramowania wbudowanego w monitory dopełnia CleverStore. Nierzadko zdarza mi się instalować na służbowym telefonie jakąś aplikację ze sklepu Google, która, choć darmowa, co chwila wyświetla reklamy lub wymaga zakupu dającego dostęp do najważniejszych jej funkcjonalności. CleverStore posiada setki aplikacji, każda bez tych irytujących dodatków monetyzujących. Warto więc najpierw sprawdzić ofertę tego sklepu nim sięgniemy do Google Play. Clevertouch IMPACT Lux posiada integrację z Google Workplace i Microsoft Office 365, ma więc też dostęp do Google Meet czy MS Teams. W związku z tym przydałoby się w jakiś sposób podłączyć do monitora kamerę. I tutaj mamy już, jeśli dobrze liczę czwarty wyróżnik – na górze obudowy producent zapewnił interfejs USB-C. Dzięki niemu bardzo łatwo można podłączyć kamerę czy cały wideobar konferencyjny, i to nawet gdy monitor już wisi na ścianie. Naturalnie to nie jedyne złącze USB-C, kolejne znajduje się z tyłu monitora i przyda się, gdy kamera umieszczona będzie pod lub z boku urządzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że złącze USB-C posiada funkcjonalność ładowania urządzeń o mocy 100W.

Clevertouch IMPACT Lux

Wydajnie prowadź lekcje czy prezentacje biznesowe za pomocą Clevertouch IMPACT Lux, korzystając z wbudowanych funkcji obsługi gestów, takich jak drag-and-drop.

Wielofunkcyjność urządzenia dopakowana jest jeszcze bardziej dzięki dołączonemu oprogramowaniu. Do dyspozycji, bez żadnych dodatkowych opłat, dostępne przez cały cykl życia monitorów jest CleverShare i CleverLive. Pierwszy pozwala na bezprzewodowe wyświetlanie treści na monitorze z dowolnego urządzenia. Służąca do tego aplikacja Clevershare App dostępna jest na Android, Windows, iOS i Chrome. CleverLive z kolei to platforma do zarządzania treścią Digital Signage w chmurze. Jej wykorzystanie pozwala na wysyłanie wiadomości, ogłoszeń i alertów do każdego urządzenia Clevertouch. Użytkownik może stworzyć swoje szablony treści lub wykorzystać wbudowane w aplikację, by później, z ich wykorzystaniem szybko rozpropagować komunikaty na wszystkie, lub wybrane monitory Clevertouch w całej organizacji. Takimi komunikatami mogą być firmowe informacje, ale też komunikaty szkolne, na przykład informacje o zastępstwach.

Clevertouch gwarantuje bezpłatne korzystanie z Clevershare przez cały okres eksploatacji urządzenia. Co więcej, ta funkcja zapewnia też tak zwany touchback, czyli zwrotne połączenie z komputerem pozwalające na sterowanie nim. W rezultacie przestrzeń przeznaczona do współpracy pozwala na jednoczesne tworzenie treści na komputerze i na monitorze. A po zakończeniu sesji możliwe jest wysłanie stworzonych wspólnie materiałów mailem bezpośrednio z Clevertouch IMPACT Lux lub udostępnienie ich przez zeskanowanie kodu QR. Naturalnie treści można także zapisać w chmurze. Do dyspozycji użytkowników jest nie tylko Google Drive, ale także MS OneDrive oraz autorska Clevertouch LYNX Cloud. A że w komplecie są materiały dla nauczycieli, opracowane przez nauczycieli, do szkół Clevertouch wniesie kolejną porcję nowoczesności. Z kolei w korporacjach chmurowe udostępnianie materiałów z pewnością pomoże usprawnić komunikację.

Clevertouch IMPACT Lux

W Clevertouch IMPACT Lux wbudowana jest biała tablica. Stworzone na niej treści można udostępnić mailem, poprzez zeskanowanie kodu QR lub na kompatybilnej usłudze sieciowej.

Oprócz rozwiązań do zarządzania monitorami Clevertouch, modele IMPACT Lux kompatybilne są z MDM – „Mobile Device Management”. Jest to usługa szeroko wykorzystywana w korporacjach, pozwalająca na zdalne zarządzanie monitorami dotykowymi. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo sieci korporacyjnej, której Clevertouch jest elementem. A skoro istnieje bezpieczne połączenie z Internetem, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z wbudowanej aktualizacji OTA (Over The Air). Dzięki nieustannej pracy inżynierów nad nowymi funkcjami, możliwości monitorów zwiększyły się o obsługę nie tylko wbudowanej, zaawansowanej białej tablicy, ale też o tworzenie notatek, minutnik, czytnik PDF oraz zapis ekranu czy obsługę głosowania. Możliwe jest także tworzenie notatek na dowolnym źródle. Notatki można nanosić za pomocą nowego typu pióra – rysik ma funkcję podwójnego rozpoznawania. Łatwość pisania zapewnia funkcja Super Cool Stylus 2.0, a dodatkowo rozpoznawanie i ignorowanie dłoni jeszcze bardziej zwiększa wygodę pracy z dedykowanym pisakiem. Średnica pisaka to 3 mm i 7 mm, zależnie od sposobu wprowadzania treści. Branża AV/IT nierzadko nagradza najlepsze rozwiązania, jedną z nagród jest „Digital Signage Technology of the Year”. 3 listopada 2023 roku ta nagroda, przyznawana na gali w Londynie, stała się udziałem Clevertouch, nagrodzony Digital Signage CleverLive jest częścią oprogramowania Clevertouch IMPACT Lux. Osiągnięcie to jest znaczące, AV Awards przyznawane są od 25 lat.

Clevertouch IMPACT Lux

Bogate treści edukacyjne opracowane są przez nauczycieli dla nauczycieli.

Podsumowanie
Najnowsza linia wielkoformatowych monitorów dotykowych Clevertouch IMPACT Lux sprawdzi się nie tylko w codziennej, hybrydowej pracy ubarwiając i upraszczając korporacyjną rzeczywistość. Pomoże też przeprowadzić ciekawe, angażujące lekcje dla uczniów w szkołach podstawowych czy średnich. W uczelnianych salach wykładowych profesorzy skorzystają z łatwego udostępniania notatek czy materiałów wykładowych, znacząco skracając czas niezbędny co ich opracowania, a szkoły językowe wykorzystają potencjał wbudowanych w matrycę mikrofonów oraz dynamicznego 60 W dźwięku (wbudowane głośniki 2 x 20 W i subwoofer 2 x 10 W), który wypełni wspaniałym dźwiękiem nawet dużą salę. Monitor interaktywny Clevertouch IMPACT Lux to zdecydowanie najbardziej wszechstronne i kompleksowe rozwiązanie na rynku dla wielu sektorów.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”