Vivitek Novo Connect

Vivitek umiejętnie łączy oferowane przez siebie produkty w spójny ekosystem. Poszczególne urządzenia uzupełniają się wzajemnie, udostępniając swoje funkcje pozostałym. Trzy główne grupy składające się na Vivitek Novo Ecosystem to rozwiązania do bezprzewodowej współpracy, wyświetlacze all-in-one oraz playery digital signage.

W grupie urządzeń przeznaczonych do bezprzewodowej pracy znajdują się rozwiązania serii NC-X. Producent określa je jako urządzenia Add-On, czyli takie, które pomogą dodać nowe funkcje do już posiadanych przez firmę monitorów czy projektorów. Pierwszy z trzech rozwiązań w tej grupie to NC-X300. Urządzenie oferuje możliwość wysłania treści z dowolnego urządzenia, niezależnie od systemu operacyjnego, pod jakim pracuje. Możliwe jest także wyświetlenie ekranu smartfonu, NC-X300 oferuje udostępnianie ekranu dla systemów iOS oraz Android, obsługuje bowiem protokoły Google Cast i AirPlay. Łącznie na dużym ekranie podłączonym do Vivitek NC-X300 mogą być wyświetlone bezprzewodowo dwa urządzenia źródłowe, spośród maksymalnie ośmiu gotowych do prezentacji. NC-X300 umożliwia wyświetlenie rozszerzonego pulpitu w Windows 10, ma także funkcję moderatora – dzięki czemu prezenter ma kontrolę nad tym, co jest aktualnie wyświetlane publiczności. Vivitek dodał też możliwość szybkiego dodawania adnotacji przez uczestników spotkania – odpowiada za to funkcja AirNote. Współpraca wielu pracowników jest łatwiejsza, gdy do dyspozycji jest wirtualna tablica – w NC-X300 odpowiada za to funkcja Novo Screennote.

Vivitek Novo Connect

NC-X700 pozwala na bezprzewodowe wyświetlenie czterech źródeł jednocześnie na jednym wielkoformatowym wyświetlaczu. NC-X700 obsługuje dwie sieci, w tym Wi-Fi 802.11 ac b/g/n.

Samo połączenie do NX-300 jest bardzo łatwe. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje kod QR wyświetlony na monitorze lub wpisze kod PIN. W zestawie z urządzeniem dostarczany jest moduł LauncherPlus, ułatwiający połączenie bezprzewodowe, do którego wykorzystywany jest standard 802.11 ac, b/g/n. Najciekawszą cechą NC-X300, w szczególności dla działu IT, jest możliwość zdalnego sterowania przy użyciu narzędzia Remote Manager. Co więcej – NC-X300 obsługuje dwie sieci LAN oraz oferuje bezpieczny tryb punktu dostępowego Wi-Fi.

Vivitek Novo Connect

Na panelu bocznym NC-X700 znajdują się porty USB-C, USB-A i czytnik kart MicroSD. Z tyłu NC-X700 znajdują się wyjście HDMI, wejście i wyjście analogowe audio oraz gniazdo Ethernet RJ-45.

Nieco bardziej rozbudowany model Novoconnect NC-X700 oprócz wszystkiego, co już zawarte jest w poprzednim modelu, dodatkowo oferuje Miracast, dzięki czemu łączenie z laptopami z Windows 10 jest jeszcze łatwiejsze. NC-X700 wpisuje się w koncepcję ekosystemu Vivitek – pozwala na łatwe przełączenie urządzenia na tryb digital signage zawsze, gdy sala nie jest wykorzystywana do spotkań. W tym trybie NC-X700 jest w stanie dekodować wideo z dwóch źródeł. Opracowany przez Vivitek Digital Signage NovoDS zawiera interfejs „przeciągnij i upuść” ułatwiający tworzenie list odtwarzania dynamicznego contentu. Do dyspozycji jest tekst, pliki dźwiękowe, zdjęcia i filmy, ale też strony www, źródła RSS, ticker pogodowy czy nawet kalendarz Google. Jednak najważniejszą funkcją NC-X700 jest bezprzewodowa prezentacja treści wideo. Urządzenie umożliwia wyświetlenie łącznie czterech źródeł, a obraz wysyłany przez wyjście HDMI wyświetlany jest nawet w rozdzielczości 4K/30Hz. Podobnie jak model NC-X300 również NC-X700 ma wbudowane gniazdo kart pamięci microSD. W sytuacji, gdy treść prezentowana ma być na więcej niż jednym ekranie, NC-X700 umożliwia duplikowanie treści poprzez sieć LAN, za pośrednictwem odbiornika NT Live. Za pomocą sieci możliwe jest także zarządzanie NC-X700 oraz aktualizacja oprogramowania systemowego. Urządzenie obsługuje także dwie sieci LAN – do jednej łącząc się bezprzewodowo, wykorzystując standard 802.11 ac, b/g/n, a do drugiej przewodowo. To pozwala na udostępnienie możliwości wyświetlenia treści zarówno przez gości, którzy nie powinni mieć dostępu do sieci korporacyjnej, jak i dla pracowników firmy.

Vivitek Novo Connect

Oprócz niezależnej obsługi dwóch sieci – przewodowej i bezprzewodowej, NC-X900 ma zarezerwowane pasmo dla natywnej łączności Miracast. Nawet 64 użytkowników może połączyć się z Novoconnect NC-X900.

Najbardziej rozbudowany model do bezprzewodowej współpracy to flagowy model Vivitek NC-X900. Tutaj oprócz dwóch, dostępnych jednocześnie sieci LAN, do dyspozycji użytkowników zarezerwowane jest pasmo wykorzystywane do natywnej komunikacji z systemami Windows 10 do połączeń Miracast. Opisany wcześniej dla modelu NC-X700 tryb digital signage dostępny jest również w NC-X900 i to w rozdzielczości 4K. Również obraz z komputera prezentowany jest w pełnym 4K. Jak przystało na model flagowy, NC-X900 ma kilka cech wyróżniających go na tle pozostałych rozwiązań. Jedną z nich jest zasilanie PoE – niezwykle wygodne, zwłaszcza gdy w miejscu instalacji nie mamy zbyt dużo miejsca lub gdy po prostu dodajemy NC-X900 do istniejącej instalacji. Doprowadzenie kabla Cat.6 często jest znacznie łatwiejsze niż rozbudowa sieci elektrycznej. Podłączenie NC-X900 do sieci LAN pozwoli na dwukierunkową dystrybucję wyświetlanej treści do wielu lokalizacji. W tym celu wykorzystywany jest nadajnik i odbiornik NT Live. NC-X900 wyposażony jest w wejście HDMI 1080p, więc na wielkim ekranie wyświetlić można treści z urządzeń, dla których łączność bezprzewodowa nie jest dostępna. Mogą to być chociażby soundbary UC czy starsze kodeki wideokonferencyjne. NC-X900 wyświetla nawet cztery źródła jednocześnie, a z urządzeniem może połączyć się nawet 64 użytkowników.

Vivitek Novo Connect

Vivitek Novo Ecosystem to komplet rozwiązań współpracujących ze sobą. I to nie tylko do wyświetlania obrazu w najwygodniejszy dla użytkownika sposób.

Urządzenia do bezprzewodowego wysyłania treści od Vivitek dopasowane są zarówno do pracy w przestrzeniach korporacyjnych, jak i w placówkach oświatowych. Wszędzie oferują łatwe łączenie się komputera czy smartfonu użytkownika z projektorem czy wielkoformatowym monitorem, a modele NC-X700 i NC-X900 umożliwiają także płynne wyświetlanie treści wideo. Wbudowana w wyższe modele funkcja digital signage to z kolei jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie monitorów do komunikacji. Pracownikom firmy można w ten sposób przedstawiać wiadomości z życia firmy, a studenci dowiedzą się, na przykład, o wydarzeniach odbywających się na uczelni. Naturalnie wszystkie modele mogą pracować jako element dowolnej instalacji audiowizualnej, przyjmując polecenia procesora sterującego przez port RS-232 czy przekazując dźwięk i obraz do procesorów dźwięku lub przełącznika wideo. W skrócie, są to optymalnie zaprojektowane rozwiązania, wykraczające poza klasyczne bezprzewodowe przekazywanie treści wideo.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje