K-array Tornado KT2

Włoski producent systemów nagłośnienia K-array oferuje cały szereg niebanalnych rozwiązań. Nawet z pozoru zwykłe głośniki zostały zaprojektowane w sposób, który pomaga architektom i projektantom znaleźć wygodny sposób na rozwiązanie nietypowych sytuacji. Na przykład, gdy trudno znaleźć miejsce na suficie dla wszystkich systemów budynkowych, głośniki uwzględniane są na szarym końcu. Ściany w pierwszej kolejności zajmowane są przez meble, grafiki i inne elementy wystroju wnętrz, a nagłośnienie montowane na ścianie wręcz bywa ukrywane i traktowane jako „zło konieczne”. Tym bardziej warto docenić tak elastyczne w zastosowaniu urządzenia jak opisywane dziś głośniki.

K-array Tornado to punktowe źródło dźwięku wyposażone w dwucalowy, wysokowydajny przetwornik oparty o magnes neodymowy. Cała rodzina głośników Tornado składa się z czterech produktów KT2, KT2C, KTL2 i KTL2C. Nazewnictwo dość łatwo można rozszyfrować – litera „L” oznacza, że wokół dwucalowego przetwornika głośnika umieszczone zostały diody RGB LED. Z kolei litera „C” w nazwie określa wersje głośnika Tornado do montażu w suficie. Wszystkie wersje Tornado zamknięte są w aluminiowej obudowie. Mimo jej niewielkich wymiarów maksymalny SPL to aż 107 dB, a pasmo przenoszenia rozciąga się od 150 Hz do 18 kHz.

K-array Tornado KT2

K-array Tornado to niewielkie w rozmiarach, lecz ogromne w zakresie możliwości, głośniki od włoskiego producenta.Wszystkie głośniki serii Tornado mają stopień ochrony IP65 i mogą pracować jako elementy systemu DSO.

 

Najciekawszą cechą tych głośników jest jednak ich wszechstronność. Nominalna impedancja podawana przez producenta to 8 lub 32 omy (przełączalne), nic nie stoi jednak na przeszkodzie by z tych pasywnych źródeł dźwięku stworzyć aktywne, zasilane lokalnie głośniki. W tym celu K-Array oferuje wzmacniacz KA1-T2H, na tyle mały, że z powodzeniem mieści się w obudowie Tornado. Oczywiście w ofercie jest też wersja głośnika Tornado przystosowana do pracy w instalacji 70V. Wraz z dedykowanymi wzmacniaczami K-array można więc stworzyć dowolny system nagłośnieniowy, zarówno dla reprodukcji mowy, muzyki tła czy jako standardowy system do odsłuchu muzyki.

K-array Tornado KT2

W modelach Tornado z „L” w nazwie producent wbudował diody RGB LED sterowalne za pomocą protokołu DMX.

 

Modele KT2 i KTL2 przystosowane są do montażu na ścianie za pomocą dostarczanego wraz z urządzeniem uchwytu ściennego. Warto zaznaczyć, że zakres regulacji pochylenia głośnika umieszczonego na takim uchwycie to aż 170 stopni Modele sufitowe potrzebują niecałe 12 cm przestrzeni nad sufitem, a średnica otworu niezbędna do montażu urządzenia to tylko 10,5 cm.
Standardowo głośniki oferowane są w kolorze białym lub czarnym, K-array daje jednak również możliwość zamówienia Tornado w dowolnym kolorze z palety RAL, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie głośników do wnętrza, w jakim będą zainstalowane.

K-array Tornado KT2

Tornado KT2C i KTL2C przeznaczone są do montażu w suficie podwieszanym.

 

Wszystkie głośniki Tornado mają deklarowany przez producenta stopień ochrony IP65. Zgodnie z normą PN-EN60529:2003 oznacza to, że zapewniona została ochrona przed pyłami oraz silną strugą wody z dowolnego kierunku. W skrócie oznacza to, że głośniki z powodzeniem pracować mogą na zewnątrz czy nawet tam, gdzie po prostu zawsze może być mokro (wszelkiego rodzaju baseny, parki wodne czy nawet ogródki restauracyjne na plaży). Inżynierowie K-array zadbali także o to, by głośniki Tornado spełniały wymagania normy EN 54-24:2008, która określa wymagania dla głośników przeznaczonych do ostrzegania o pożarze. To oznacza, że K-array Tornado nadają się do użycia w systemach DSO.

K-array Tornado KT2

K-array oferuje możliwość dodania specjalnego wzmacniacza KA1-T2H, który w całości mieści się w obudowie głośnika Tornado.

 

Głośniki KTL2 i KTL2C wyposażone są w zestaw diod LED RGB wokół przetwornika głośnikowego. Sterowanie tymi diodami możliwe jest za pomocą bezprzewodowego pilota, jednak najlepsze efekty uzyskać można, gdy do sterowania użyty zostanie system DMX. Otwiera to bardzo ciekawe możliwości, w których podłączenie zestawu głośników do systemu sterowania pozwoli na automatyczną zmianę oświetlenia nie tylko w zależności od rodzaju odtwarzanej treści, ale też zależnie od pory dnia czy oczekiwań gości. Programista systemu AV zyskuje dzięki tej funkcjonalności możliwość zaprezentowania pełni swoich umiejętności.

K-array Tornado KT2

Dwucalowy przetwornik z magnesem neodymowym wbudowany jest w aluminiową obudowę K-array Tornado. Estetyczna i wodoodporna obudowa pozwala użyć głośników również na zewnątrz.

 

Na stronie producenta znaleźć można bardzo bogate repozytorium plików przydatnych dla architektów. Oprócz layoutów przygotowanych w PDF, na stronie K-array znaleźć można pliki dla oprogramowania CAD (2D i 3D). Najciekawsze jednak jest to, że producent udostępnia oprogramowanie EASE Focus 3 wraz z plikami .GLL do pełnej wersji programu EASE. Szerokie możliwości zastosowania tych głośników dają możliwość w bardzo wielu miejscach. W muzeach, galeriach czy wystawach świetnie sprawdzą się modele dające możliwość zarówno nagłośnienia, jak i dyskretnego podświetlenia prezentowanego eksponatu.

K-array Tornado KT2

Dwucalowy przetwornik z magnesem neodymowym wbudowany jest w aluminiową obudowę K-array Tornado. Estetyczna i wodoodporna obudowa pozwala użyć głośników również na zewnątrz.

 

Restauracje, kluby muzyczne czy puby skorzystają z wysokiej jakości reprodukcji dźwięku oraz z wysokiej odporności głośnika na wodę czy pył. Stworzony z K-array Tornado system rozgłoszeniowy może z powodzeniem pracować w korytarzach, lobby czy wszelkiego rodzaju miejscach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Naturalnie główne środowisko pracy głośników Tornado to sale konferencyjne, przestrzenie spotkań czy centra kongresowe.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje